Inne

Jeśli planujesz rozpoczęcie współpracy z firmą budowlaną lub remontową, przed podpisaniem kontraktu koniecznie sprawdź potencjalnego kontrahenta. W artykule wyjaśnimy, jak to zrobić — krok po kroku.

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że w I kw. 2022 r. zaległości budownictwa wobec dostawców i banków zmniejszyły się, a ich łączna kwota wyniosła 5,4 mld zł. Mimo to branża ta wciąż pozostaje – zaraz po handlu i przemyśle – jednym z najbardziej zadłużonych sektorów w gospodarce. Stabilności finansowej tego sektora rynku nie sprzyja niestety obecna sytuacja na świecie. Jak wskazują dane z badania Skaner MŚP w II kw. 2022 roku ponad połowa przedstawicieli firm budowlanych obawiała się, że sankcje nakładane na Rosję i Białoruś negatywnie wpłyną na ich finanse. Co to oznacza dla Ciebie? Pogorszona płynność finansowa firm budowlanych może przełożyć się na opóźnienia w pracach i płatnościach oraz problemy z wyegzekwowaniem należności. A to znacząco zwiększa Twoje ryzyko: nie tylko to towarzyszące nawiązaniu współpracy z nowym kontrahentem, ale także to wynikające z kontynuacji kooperacji z aktualnymi podwykonawcami. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby je minimalizować. Co możesz zrobić?

Jak sprawdzić firmę budowlaną, z którą zamierzasz współpracować?

Weryfikacja nowego kontrahenta powinna przebiegać w kilku krokach:

- krok 1 – sprawdzenie firmy po NIP;
- krok 2 – sprawdzenie opinii na temat potencjalnego kontrahenta;
- krok 3 – sprawdzenie wiarygodności płatniczej.

Przyjrzymy się nieco bliżej każdemu z nich.

Sprawdzenie firmy po NIP

Pierwszym krokiem do weryfikacji firmy budowlanej powinno być sprawdzenie, czy podmiot rzeczywiście istnieje, a jego dane rejestrowe zgadzają się z tymi, których dostarczył Ci potencjalny kontrahent. Aby to sprawdzić, wystarczy Ci jedynie numer NIP.

- Jeśli firma prowadzi działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, zajrzyj do rejestru CEiDG. Po wpisaniu numeru NIP potencjalnego kontrahenta dowiesz się, czy firma jest zarejestrowana (zawieszona, a może zamknięta), jaki jest jej adres, przedmiot działalności i od kiedy funkcjonuje na rynku.
- Jeśli firma prowadzi działalność w formie spółki prawa handlowego, szukaj informacji na jej temat w rejestrze KRS. Z KRS-u dowiesz się m.in. jaki jest adres siedziby spółki, jaką działalność prowadzi podmiot, kto zasiada w zarządzie i kto może reprezentować firmę. Sprawdzisz także poprawność numerów REGON i KRS.

Sprawdzenie opinii na temat potencjalnego kontrahenta

Jeśli firma rzeczywiście istnieje, a jej dane rejestrowane zgadzają się z tymi, które otrzymałeś, zapoznaj się z opiniami na jej temat. Najlepszym źródłem takich informacji będzie internet: profil firmy w mediach społecznościowych, wizytówka Google, branżowe fora dyskusyjne czy portale z opiniami. Pozostawione w internecie opinie mogą stać się cennym źródłem informacji na temat kompetencji, wiarygodności płatniczej czy sposobu traktowania pracowników i klientów przez Twojego potencjalnego kontrahenta. Pamiętaj jednak, że internetową opinię może napisać każdy. Choć warto mieć je „z tyłu głowy”, nie powinny determinować Twoich działań i wyborów.

Sprawdzenie wiarygodności płatniczej

Ostatnim, lecz wcale nie najmniej ważnym etapem weryfikacji powinno być sprawdzenie, czy firma budowlana nie ma długów wpisanych do rejestru dłużników BIG InfoMonitor. Jeśli nieświadomie nawiążesz współpracę z dłużnikiem, już na starcie zwiększysz ryzyko utraty płynności finansowej i wszystkich towarzyszących jej konsekwencji: pogorszenia wizerunku, zaległości płatniczych względem własnych kontrahentów, pracowników i organów podatkowych. Aby zweryfikować, czy potencjalny kontrahent nie jest dłużnikiem, wygeneruj raport o przedsiębiorcy. Znajdziesz w nim negatywne i pozytywne informacje gospodarcze, czyli informacje o terminowo spłaconych zobowiązaniach oraz długach wpisanych do rejestru dłużników BIG InfoMonitor.

Aby wygenerować raport o firmie budowlanej, musisz dysponować jej numerem NIP. Jeśli go posiadasz, a nie jesteś jeszcze klientem BIG InfoMonitor:

- Wejdź na stronę www.big.pl i wypełnij krótki formularz. Doradca BIG oddzwoni do Ciebie, przedstawi dostępne usługi i pomoże wybrać te najbardziej dostosowane do specyfiki Twojego biznesu.
- Po otrzymaniu zaproszenia do Systemu Biznes.BIG.pl zaloguj się, zaakceptuj ustalone z doradcą warunki i podpisz umowę ramową w formie elektronicznej.
- Kiedy sfinalizujesz formalności, zaloguj się ponownie i pobierz Raport o Przedsiębiorcy.

Co jednak w sytuacji, jeśli okaże się, że firma budowlana nie wywiązuje się ze swoich obowiązków płatniczych i ma długi wpisane do rejestru? W takiej sytuacji możesz zrezygnować z zawarcia umowy lub wprowadzić w dokumencie zapisy, które ochronią Twoje interesy. Może to być np. konieczność uregulowania płatności (lub jej lwiej części) z góry.

Jak zminimalizować ryzyko współpracy z niewypłacalnym kontrahentem z branży budowlanej?

Niepewna sytuacja w branży budowlanej sprzyja zatorom płatniczym — nie tylko w relacjach handlowych nawiązanych z nowymi kontrahentami, ale także z tymi, z którymi owocnie współpracujesz od miesięcy czy lat. Co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko?

Wykorzystaj narzędzia udostępnione przez BIG InfoMonitor. W takich okolicznościach użyteczna okaże się zwłaszcza usługa monitorowania kontrahentów. Na czym polega? Korzystając z usługi monitorowania kontrahentów, otrzymasz alert na maila, gdy w rejestrze BIG pojawi się pozytywny lub negatywny wpis o wskazanej przez Ciebie firmie. Będziesz mógł więc szybko zareagować na negatywny, a co za tym idzie — skuteczniej ochronisz swój biznes przed konsekwencjami nieterminowych płatności.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter