Inne

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.

Tak jak w całym Zjednoczonym Królestwie znakomicie jest upamiętniona historia polskich lotników myśliwskich i bombowych, tak jak świetnie jest znana i zapamiętana dywizja gen. Maczka, tak jak została wykonana praca, by upamiętnić gen. Sosabowskiego i 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową, tak wciąż przed nami praca jeśli chodzi o Marynarkę Wojenną i jej wspólnej walki z Royal Navy – powiedział konsul generalny Łukasz Lutostański podczas wizyty polskich dziennikarzy w stoczni w Rosyth. Powstają tam dla Royal Navy okręty typu 31, znane też pod nazwą Arrowhead 140, które Polska wybrała jako platformę w programie fregaty Miecznik.

Mamy przekonanie, że wszystkie projekty historyczne związane z upamiętnianiem muszą wybiegać w przyszłość. Program Miecznik i współpraca przy budowie fregaty dla Polski to dobre tło dla tych działań – dodał konsul.

W ramach projektu, w który zaangażowała się Kamila Lutostańska, żona konsula również pracująca w placówce w Edynburgu, mają powstać anglojęzyczny film i makieta dwóch okrętów: Orła i HMS Valorous, brytyjskiego niszczyciela, który został wysłany jako eskorta i ochrona Orła w ostatniej fazie ucieczki polskiego okrętu z internowania w Estonii. Pomnik ma być symbolem wspólnej walki i braterstwa broni Royal Navy i Marynarki Wojennej II RP.

Ale nasze działania zaczniemy od opowiadania historii, chcemy zacząć od opowieści o Orle pod hasłem +Still on the patrol+. Chcemy w szkockich szkołach i we wszystkich miejscach stacjonowania floty II RP w Szkocji przeprowadzić serię lekcji, materiały przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – powiedział konsul.

Jak zaznaczyła Lutostańska, zostały już nakręcone zdjęcia do filmu ze znawcą historii i fascynatem ORP Orzeł - Rogerem Pickeringiem oraz z Patrickiem Carnie - strategiem Royal Navy ze stoczni Babcock w Rosyth, gdzie dokował i był naprawiany ORP Orzeł.

Współpracujemy także z byłym kapitanem floty holenderskiej, obecnie historykiem holenderskiej stoczni de Schelde we Vlissingen Rickiem Dekkersem, który dostarczył nam zdjęcia i film z archiwum stoczniowego m.in. z budowy i wodowania +Orła+. Mamy zgodę stoczni na użycie tychże archiwaliów w filmie – dodała.

Autorzy mają też zgodę Polskiego Radia na wykorzystanie archiwalnych materiałów dźwiękowych dotyczących ORP Orzeł, m.in. wypowiedzi kapitana Jana Grudzińskiego z grudnia 1939 r.

W skład Komitetu Organizacyjnego projektu wchodzą brytyjscy i szkoccy historycy, przedstawiciele lokalnego samorządu hrabstwa Fife, stoczni Babcock oraz holenderskiej stoczni Schelde we Vlissingen, która zbudowała okręt Orła.

ORP Orzeł został zbudowany w 1938 r., wchodził w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Internowany w stolicy Estonii, zdołał zbiec. Do 7 października okręt kontynuował patrolowanie Bałtyku, po czym przez cieśninę Sund, bez map, przepłynął do Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1940 r. na Morzu Północnym zatopił transportowiec Rio de Janeiro, przewożący wojska niemieckie. Z do dziś niewyjaśnionych przyczyn okręt z całą załogą zaginął na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 r.

brw/ godl/

0 dokonania wojenne orła
1.„Orzeł” – jako jedyny z pięciu polskich okrętów podwodnych – do wyznaczonego sektora zamiast w zanurzeniu dotarł w położeniu nawodnym[92]. Pierwszego dnia wojny, ze względu na całkowitą dominację w powietrzu lotnictwa niemieckiego, okręt zanurzył się na znaczną głębokość i rzadko dokonywał obserwacji na głębokości peryskopowej
2.Dowódca Dywizjonu nadał rozkaz dla „Orła”, aby ten zbliżył się do gdańskiego portu i wykonał atak torpedowy po wyjściu pancernika z kanału portowego[94][84]. Dowódca „Orła” nie wykonał rozkazu podejścia pod Gdańsk, w rozmowie z oficerami stwierdził, że jest tam za płytko, a sama depesza z rozkazem jest niezrozumiała
3.-3 września okręt przez cały dzień leżał zanurzony na dnie w pobliżu Jastarni. Nie wykonywał patroli na głębokości peryskopowej, pomimo tego, że nie był atakowany[97]. Następnego dnia kmdr ppor. Kłoczkowski zdecydował o opuszczeniu sektora i skierowaniu jednostki na północ w okolice Gotlandii
01 lipiec 2022 : 19:14 Bp72 | Zgłoś
0 dokonania wojenne orła
„Orzeł” namierzył przepływający w niedalekiej odległości niemiecki zbiornikowiec „Bremen”. Oficerowie sugerowali dowódcy przeprowadzenie ataku torpedowego lub abordażu. Kmdr ppor. Kłoczkowski odmówił oświadczając, że wroga jednostka nie jest załadowana i nie zaatakuje jej oraz jej nie zatrzyma.
01 lipiec 2022 : 19:15 Bp72 | Zgłoś
0 orp orzeł...
na jednostkę dotarł radiogram od kmdr por. Mohuczego, w którym wyznaczono nowe sektory dla okrętów podwodnych. „Orłowi” przydzielono sektor o szerokości 60 Mm, rozciągający się południkowo, na wschód od 19°E w rejonie Zat. Gdańskiej. Okręt miał pełnić dozór w południowej części sektora, w rejonie niemieckiego portu Pillau (obecnie Bałtijsk).Sygnał został odebrany na „Orle”, jednak dowódca okrętu uznał, że wykonanie tego rozkazu jest niemożliwe i rozkazał zanotować w dzienniku depesz, że treść sygnału jest niezrozumiała[
01 lipiec 2022 : 19:17 Bp72 | Zgłoś
0 Cześć i chwała.
Pułkownik Mastalerz odpowiedział mu: „Nie pan mnie będzie uczył, młody człowieku, jak się wykonuje niewykonalne rozkazy! Zameldować generałowi: Wykonam uderzenie w szyku konnym!”. Pułkownik Mastalerz sam objął dowództwo i zerwał szwadrony do szarży. Pod koniec zakończonej polskim sukcesem walki na polu bitwy pojawiły się niemieckie samochody pancerne. Pułkownik Mastalerz zginął wraz ze swoim pocztem od kul kompanii piechoty wyjechawszy im nieświadomie pod lufy podczas rozpoznania pola walki. Forpoczta pułku wraz z dowódcą została zmieciona seriami karabinów maszynowych. Ułani wycofali się za najbliższe wzgórze, tracąc ok. 25 zabitych i 50 rannych z ponad 200 szarżujących. Polegli – płk Kazimierz Mastalerz (pierwszy zabity dowódca pułku podczas wojny), dowódca 1. szwadronu rotmistrz Eugeniusz Świeściak i II adiutant ppor. rez. Tadeusz Mlicki oraz około 20 ułanów.
01 lipiec 2022 : 19:29 Bp72 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter