Inne

21 czerwca 2022 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój UMG.

"Uniwersytet powinien być miejscem debat i dyskusji, a także polem ścierania się różnych poglądów. Dzięki licznym konferencjom oraz szerokiej ofercie edukacyjnej, ukierunkowanej m.in. na rozwój branży morskiej i wyznaczaniu nowych kierunków na przyszłość, Uniwersytet Morski w Gdyni z każdym rokiem przyczynia się do rozwoju szkolnictwa morskiego w Polsce" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Uroczyste posiedzenie senatu uczelni stało się okazją do wręczenia nagród i odznaczeń państwowych, a także nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. dr. inż. kpt. ż.w. Mirosławowi Jurdzińskiemu.

Podczas uroczystości wręczone zostały trzy nagrody specjalne o różnym charakterze. Nagroda specjalna "Ulisses Award" została przyznana kapitanowi Szczepanowi Kowalewskiemu. Nagrodę "Zdobywcy Mórz i Oceanów", za szczególne zasługi dla morskości uczelni, otrzymał kapitan żeglugi wielkiej Artur Król. Z kolei medal za zasługi dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni został wręczony dyrektorowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego dr. Januszowi Karpowi. Pracownicy uczelni otrzymali medale: złoty, srebrny i brązowy za długoletnią służbę.

Uroczystość zakończyła się odsłonięciem tablicy z nazwiskami doktorów Honoris Causa w holu głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


Zaczęło się od zaślubin Polski z morzem w lutym 1920. Ten powrót RP nad Bałtyk był zaczynem do budowy Polski morskiej, której ważnym etapem była podjęta 17 czerwca decyzja o powołaniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Jej spadkobierca - Uniwersytet Morski w Gdyni - świętuje dziś 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce.

Rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie podpisał 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski. Tego samego dnia szef Departamentu dla Spraw Morskich kadm. Kazimierz Porębski powołał władze uczelni - inż. Antoniego Garnuszewskiego mianował dyrektorem, kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego inspektorem Szkoły i kierownikiem Wydziału Nawigacyjnego, a inż. Kazimierza Bielskiego - kierownikiem Wydziału Mechanicznego.

Aby uczcić tamte wydarzenia sprzed wieku Uniwersytet Morski w Gdyni obchodzi w ciągu roku dwukrotnie Święto Szkoły - w czerwcu i w grudniu, by upamiętnić podniesienie polskiej bandery na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie 8 grudnia 1920 roku.

Podczas uroczystości na gmachu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni również podniesiono biało-czerwoną banderę Polskiej Marynarki Handlowej. To wyjątek od reguły, gdyż tradycyjnie banderę podnosi się wyłącznie na statkach i polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Gdyńska Uczelnia ma ten wyjątkowy przywilej podczas obchodów Święta Szkoły.

Sztandar Uniwersytetu Morskiego został uroczyście wprowadzony o godzinie 8.00 w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej UMG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, w obecności zgromadzonych na placu przed Uczelnią członków Senatu UMG, pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu. Podniesieniu bandery towarzyszył Hymn Państwowy.

Po podniesieniu bandery uroczystości przeniosły się do kościoła oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni. O uroczystą oprawę mszy zadbał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Kolejnym punktem uroczystości było uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG w auli im. T. Meissnera w budynku głównym uczelni. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Senatu, przedstawiciele Rady uczelni i zaproszeni goście, wśród nich prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

rel (MI, Miasto Gdynia)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter