Inne

„Wind energy pathways, czyli droga do sektora morskiej energetyki wiatrowej” – pod takim hasłem na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie dla uczniów gdańskich szkół średnich. Zorganizowało je Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z PGE Baltica, Pracodawcami Pomorza, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK PG.

PGE Baltica to spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE, która do 2040 roku zamierza wybudować na Morzu Bałtyckim farmy wiatrowe o mocy przynajmniej 6,5 GW. Cała branża morskiej energetyki wiatrowej będzie przez kilka najbliższych dekad potrzebować specjalistów – od inżynierów po ekspertów z różnych obszarów aż po kadrę zarządzającą. Nauka w szkole średniej jest najlepszym okresem, by zainteresować uczniów tym perspektywicznym sektorem energetyki i pokazać im możliwości rozwoju kariery, choćby podpowiadając wybór odpowiednich kierunków studiów. O tym, jak należy się przygotować do praktyk, stażu, a w przyszłości pracy w PGE Baltica, mówiły Marta Chalimoniuk - HR Manager w PGE Baltica oraz Bożena Sobczak - absolwentka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, stażystka w firmie PGE Baltica.

Wiem, przed jak trudnym wyborem stoją obecnie uczniowie szkół średnich, dlatego tego typu spotkania mogą pomóc uświadomić im, jak perspektywiczna jest branża offshore – mówiła Marta Chalimoniuk. - Czego szukamy u kandydatów, którzy już zdecydują się na współpracę z nami? Między innymi pasji, zaangażowania, gotowości do uczenia się i chęci do podnoszenia swoich kompetencji. W procesie rekrutacyjnym, zarówno na staże, praktyki, jak i konkretne stanowisko, poza odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi, szukamy m.in. kompetencji związanych z aktywnym podejściem do rozwiązywania problemów. Czy dany kandydat potrafi znaleźć informacje? Czy radzi sobie w trudnych sytuacjach, w których znalezienie rozwiązania jest rzeczywiście istotne? – dodała.

Ci, którzy podejmą współpracę z PGE Baltica, mogą liczyć na współpracę z najlepszymi ekspertami w branży.

To osoby z ogromnym doświadczeniem. Chętnie dzielą się wiedzą i współpracują także z tymi, którzy w tej dziedzinie stawiają swoje pierwsze kroki – mówiła Marta Chalimoniuk. – Bardzo dobrym przykładem jest biorąca udział w prezentacjach dla uczniów Bożena. Dzięki zaaplikowaniu do programu Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Energia dla przyszłości” otrzymała szansę na realizację rocznego stażu w naszej firmie. Od początku współpracy została „rzucona na głęboką wodę” i teraz bierze udział w bardzo dużym projekcie – opowiadała.

Przed wyborem kierunku warto sprawdzić listę przedmiotów na cały okres trwania studiów, dowiedzieć się, gdzie pracują absolwenci danego kierunku i sprawdzić ofertę staży i praktyk. Jednak samo ukończenie studiów, z perspektywy pracodawcy, to niewiele. Ja dodatkowo swoją wiedzę zdobytą na zajęciach teoretycznych poszerzałam w kołach naukowych i projektach studenckich – mówiła Bożena.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, którzy zaprezentowali swoją ofertę dydaktyczną dla tych, którzy stoją obecnie przed wyborem kierunku. Na koniec uczniowie Szkoły Okrętowej i Technicznej Conradinum, Zespołu Szkół Energetycznych i Zespołu Szkół Morskich zwiedzili Laboratorium Konstrukcji Oceanotechnicznych, Basen Modelowy oraz Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych.

Dzisiejsze wydarzenie to kolejny krok PGE Baltica na drodze do wykształcenia kadry specjalistów mogących zaangażować się w projektowanie, budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych Grupy PGE. W marcu br. na Politechnice Gdańskiej PGE Baltica podpisała z uczelnią umowę partnerską dotyczącą nowej specjalności studiów magisterskich na kierunku Oceanotechnika. Wcześniej spółka utworzyła wspólne studia podyplomowe na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a w czerwcu Grupa PGE ogłosiła stworzenie wspólnych studiów podyplomowych z zakresu offshore z Uczelnią Łazarskiego w Warszawie.

Agnieszka Latarska

Fot.: Patrycja Oryl / PG; Agnieszka Latarska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter