Inne

W majowy weekend, marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczczą Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa. Trzeciego maja po zachodzie słońca, na okrętach w Świnoujściu oraz w Gdyni zapalona zostanie gala świetlna.

Jak co roku, na najwyższej latarni morskiej w Polsce, w Świnoujściu, zawiśnie ogromna biało-czerwona flaga. Akcja wciągania flagi będzie miała miejsce przy asyście Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.

W godzinach 11:00÷13:00 przy nabrzeżu GPK udostępni swoje pokłady do zwiedzania Trałowiec ORP Drużno.

We wtorek, 3 maja o godz. 10:00 w Kościele pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę, następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerują na Plac Słowiański, gdzie odbędzie się uroczysty apel, zakończony złożeniem kwiatów przez delegacje pod pomnikiem "Bohaterom Walki o Niepodległość RP". Całość uświetni występ świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja w Garnizonie Dziwnów rozpoczną się o godzinie 12:00 Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele parafialnym pw. Świętego Józefa, następnie odbędzie się przejazd pod "Pomnik Zwycięstwa", gdzie będzie miał miejsce okolicznościowy apel.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem "winni łączyć się Polacy". Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.


Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

rel (8. FOW)

Fot.: Pixabay

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter