Inne

W Laboratorium Hydromechaniki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej podpisano umowę partnerską dotyczącą nowej specjalności studiów magisterskich z obszaru offshore. To kolejne studia na Pomorzu oferujące kształcenie z zakresu tej branży pod patronatem PGE Baltica.

Umowa, którą podpisali dziś prof. Andrzej Seweryn – dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa i Dariusz Lociński – prezes PGE Baltica, dotyczy utworzenia nowej specjalności na kierunku Oceanotechniki - „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych”. 

To pierwsza taka specjalność w Polsce, która pozwoli absolwentom wzbogacić wiedzę ogólnotechniczną oraz zdobyć umiejętności niezbędne w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych. Będzie prowadzona przy współpracy pracowników naukowych i specjalistów z energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Danish Technical University – DTU), Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP-PAN), a także PGE Baltica.

Widzimy ogromny potencjał, jeśli chodzi o budowanie biznesu z naszymi uczelniami – przyznaje Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica. - Chcemy korzystać z naukowych doświadczeń po to, aby w sposób praktyczny, biznesowy i efektywny je implementować do naszych rozwiązań. Dzięki synergii działań absolwenci będą mieli okazję rozpocząć pracę w branży offshore, która daje ogromną szansę rozwoju.

W ramach współpracy planowane są m.in. stypendia dla najlepszych studentów, staże przemysłowe w PGE Baltica, wizyty studyjne i wyjazdy na farmy wiatrowe. Poszczególne wykłady będą prowadzone przez profesorów wizytujących z DTU, profesorów IMP-PAN oraz doświadczonych praktyków z PGE Baltica.

Podpisanie tej umowy to krok w przyszłość, bo umożliwia nam dużo lepsze kształcenie na kierunku Oceanotechnika w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Będziemy mieli środki na pozyskanie kadry z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego ze znakomitym doświadczeniem i praktyką w projektowaniu i eksploatacji farm wiatrowych. Dania jest tu liderem! Nasi studenci będą mieli dostęp do najlepszej, możliwej wiedzy i o to nam chodzi, abyśmy kształcili na poziomie europejskim – powiedział prof. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Specjalność na kierunku Oceanotechnika ruszy od drugiego semestru studiów magisterskich. Otwarcie studiów jest efektem listu intencyjnego, jaki PGE podpisała w maju 2021 roku z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet).

Przypomnijmy, że w tym tygodniu PGE Baltica podpisała także umowę partnerską z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Dotyczyła ona współpracy przy tworzeniu studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Studia przeznaczone są głównie dla kadry zarządzającej i menadżerskiej, ale także dla doradców członków zespołów projektowych, jak również osób biorących udział w realizacji poszczególnych etapów projektów offshore.

AL

Fot.: Patrycja Oryl / Politechnika Gdańska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter