Inne

Tegoroczne ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają wyjątkowo długo - od 17 stycznia do 27 lutego. Muzealnicy przygotowali dla młodych gości i ich opiekunów szereg zajęć edukacyjnych, opartych o fascynujące zbiory i wystawy Narodowego Muzeum Morskiego. Zajęcia, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych, będą odbywać się od poniedziałku do piątku, w oddziałach NMM w Gdańsku i w Tczewie.

Spichlerze na Ołowiance (Gdańsk)

Odkryjecie tu niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję zabytków, z którymi związane są fascynujące historie. To m. in. artefakty wydobyte przez archeologów z dna morza, wśród których znajdują się znaleziska rodem ze… spiżarni! Tu poznamy również niebezpieczną, choć niezmiernie ciekawą pracę wiślanych flisaków.

Archeologiczne ABC (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Zapraszamy w archeologiczną podróż w czasie, podczas której poznamy tajniki pracy archeologów, historie odkrywanych przez nich zabytków oraz sposoby zabezpieczania bezcennych artefaktów. Wykonamy także własny rysunek na wzór Wykonamy także własny rysunek wraka na wzór dokumentacji tworzonej przez archeologów.

Jak smakują zabytki? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Czy są słone jak morze? Czy egzotyczne jak ananas? A może trącą… starym kurzem? Jak myślicie, która odpowiedź jest prawidłowa? Spokojnie, nie każemy nikomu zjadać naszych zabytków, chociaż niektóre nadawałyby się do tego. W jaki sposób trafiły one do naszego Muzeum? Z jakich produktów się składają i kto je jadał w przeszłości? Na te oraz inne pytania odpowiemy podczas zajęć w formie teleturnieju z pytaniami dotyczącymi właśnie jedzenia.

Jak fryc stał się flisakiem? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Zapraszamy w podróż szlakiem flisackiego spławu, podczas której dowiemy się, dokąd pływali flisacy, co przewozili i czy ich statki mogły bezpiecznie wypłynąć na morze. Poznamy ważne punkty na trasie rejsu flisackiego i ustalimy, czy każdy statek miał koło sterowe.

Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk)

Tu własnoręcznie wyczarujemy śnieg, a wśród łodzi z różnych stron świata poszukamy ukrytych wskazówek i zagadek o państwach, z których pochodzą. Młodych artystów, pragnących zgłębiać tajniki sztuki, zaprosimy do świata bajkowych ilustracji i poszukiwań ich tajemniczego bohatera.

Zimowe eksperymenty (dla osób indywidualnych)

W trakcie zajęć dzieci przeprowadzą eksperymenty związane z zimą: wywołają burzę, stworzą śnieg i ulepią bałwana, a przy okazji dowiedzą się, co to jest reakcja chemiczna i gęstość materii. Gdy już zmęczymy się eksperymentowaniem, pójdziemy „odpocząć” na wystawę „Łodzie ludów świata” i dowiemy się m. in. z czego Inuici wykonują swoje kajaki, skoro na Grenlandii nie ma drzew, a wokół jest sam lód!

Pływające domy (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Wśród egzotycznych eksponatów z różnych stron świata kryją się zagadki i ciekawostki o zwyczajach mieszkańców krajów, o których niegdyś śnili podróżnicy. Posługując się mapą ze wskazówkami, przemierzymy kraje takie jak Ghana, Tajlandia, Wietnam, a nawet… Grenlandia. Odnajdziemy tajemnicze znaki na burtach łodzi, zajrzymy na ich pokłady i zagramy w podchody – jak na tropicieli zagadek przystało!

Mysz okrętowa i tajemnica pewnej łodzi (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Na wystawie „Łodzie ludów świata” poszukamy tajemniczej postaci, która jest bohaterem niezwykłej opowieści o pewnym statku – razem dokończymy bajkę o jej przygodach. Następnie biorąc udział w warsztatach plastycznych rozpoczniemy zabawę z ilustracją książkową. Czeka na nas mnóstwo ciekawostek i niespodzianek rysunkowych.

zajęcia dla grup zorganizowanych w godzinach 10:00; 11:00; 12:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 13:00; w środy zajęcia tylko o godzinie 13:00
bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
grupy do 15 osób
osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
rezerwacja zajęć: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wisły (Tczew)

Na wystawie poświęconej dziejom Królowej Polskich Rzek zobaczymy nie tylko jedne z najstarszych łodzi na polskich ziemiach i poznamy tych, którzy nimi pływali, ale dowiemy się również jakie smaki i aromaty podróżowały Wisłą w dawnych wiekach.

Wiślanym szlakiem korzennych przypraw (dla osób indywidualnych)

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-9 lat na zimowe warsztaty, podczas których samodzielnie wykonamy ozdobne pierniki tradycyjną metodą odciskania. Dowiemy się jakich egzotycznych przypraw używa się do ich wypieku i jaki mają związek z najdłuższą rzeką w Polsce. Przy wykorzystaniu teatrzyku kamishibai poznamy legendę o toruńskich piernikach oraz, aby delikatnie wypieki bezpiecznie dotarły do domu, wykonamy dla nich specjalne opakowania. 

Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Wśród egzotycznych łodzi, legendarnych jachtów i zachowanych fragmentów dawnych żaglowców podążymy tropem zagadek i dowiemy się, z czego jeszcze, oprócz drewna, budowano łodzie.

Z czego łódź zbudowano? (dla grup zorganizowanych)

Na przykładzie zgromadzonych eksponatów na wystawie „Tradycyjne łodzie świata” przekonamy się, że drewno nie jest jedynym materiałem, z którego można wykonać jednostkę pływającą. Rozwiązując rebusy i zagadki odkryjemy, z czego jeszcze można zbudować łódź lub tratwę. Wykonamy także oryginalną pracę plastyczną inspirowaną treściami wyświetlanymi na interaktywnych ekranach.

zajęcia dla grup zorganizowanych o godzinie 9:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 12:00
bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
grupy do 15 osób
osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
rezerwacja zajęć: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

rel (NMM w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter