Inne

W czwartek 18 listopada br. w Gdańsku, prezes Grażyna Karłowska i wiceprezes Sławomir Majman z Zarządu Targów Warszawskich S.A. oraz Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., podpisali umowę na zakup marki BALTEXPO. Oznacza to, że nową edycję BALTEXPO zorganizuje już nowy właściciel – Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.

Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO to od wielu lat najważniejszy projekt gospodarczy, poświęcony gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizowane nieprzerwanie od 1982 roku targi, to jednocześnie najstarsze i największe w Polsce spotkanie szeroko rozumianej gospodarki morskiej oraz jej kooperantów. To także, obok takich targów jak SMM (Hamburg), Norshipping (Oslo) oraz Europort (Rotterdam), największe branżowe targi w Europie.

BALTEXPO od początku, w cyklu dwuletnim, organizowane były w Gdańsku. Do 2013 roku wszystkie edycje targów odbywały się w tamtejszej Hali Olivia. Ostatnie trzy edycje odbyły się w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. Za ich organizację odpowiadał dotąd Zarząd Targów Warszawskich S.A. właściciel tytułu targowego.

Podpisanie umowy

– Zakup marki BALTEXPO wzmocni znacząco ofertę Międzynarodowych Targów Gdańskich i w połączeniu z organizowanymi przez nas Targami Balt Military Expo oraz InterMarE South Baltic, będzie stanowić doskonałe uzupełnienie zakresu tematycznego już organizowanych przez MTG wydarzeń – mówi Andrzej Bojanowski.

– Z pewnością będziemy czerpać wiedzę z doświadczeń naszego partnera Zarządu Targów Warszawskich S.A., nie wykluczamy również wzajemnej współpracy w przyszłości – dodał Bojanowski.

Swojego zadowolenia z podpisania umowy nie krył marszałek Mieczysław Struk, reprezentujący akcjonariuszy spółki MTG.

– Bardzo nam zależy na targach BALTEXPO i na tym, aby były one firmowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, choćby z tych powodów, że sprawy związane z gospodarką morską, z rozwojem floty marynarki wojennej, szerokorozumianym przemysłem branży offshore czy rządowymi planami budowy farm wiatrowych i systemów energetycznych, które mają rozwijać tę część Polski i Pomorza są ulokowane w Inteligentnych Specjalizacjach Pomorza, a wiele firm z branży ma swoją siedzibę tutaj na Pomorzu - podkreślił marszałek Struk.

Jednocześnie podziękował Zarządowi Targów Warszawskich za "zrozumienie oczekiwań władz województwa pomorskiego i władz Miasta Gdańska, które chcą jak najlepiej wykorzystać potencjał Międzynarodowych Targów Gdańskich".

O niemal 40-letniej przygodzie z targami BALTEXPO mówiła z kolei prezes Grażyna Karłowska.

– 18 listopada 2021 roku to finał wielkiej i fascynującej, prawie 40-letniej, przygody związanej z największym wydarzeniem skupiającym szerokorozumianą branżę morską. To były lata ogromnej pracy, ale również wielkiej satysfakcji płynącej ze współpracą z wieloma przedsiębiorcami oraz reprezentantami wielu urzędów. Dzięki licznym rozmowom, co 2 lata wzbogacaliśmy program BALTEXPO, aby był bardziej atrakcyjny dla wystawców i dla gości odwiedzających wystawiennicze hale. Mam nadzieję, że dalej będziemy współpracować i wspierać ten projekt – mówiła Grażyna Karłowska.

XXII edycja BALTEXPO planowana jest na wrzesień 2023 roku, choć jak zastrzega nowy właściciel – Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. – istnieje duże prawdopodobieństwo, że od kolejnej edycji - BALTEXPO będzie organizowane w czerwcu.

Z uwagi na tajemnicę handlową, nie ujawniono kwoty, za jaką Międzynarodowe Targi Gdańskie kupiły prawa do marki BALTEXPO.

Najwięcej udziałów w spółce Międzynarodowe Targi Gdańskie posiada Gmina Miasta Gdańska (64,043 proc.), Polski Fundusz Rozwoju S.A. (24,794 proc.) oraz Województwo Pomorskie (7,957 proc.), Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o. o. (0,976 proc.). Pozostały pakiet akcji (2,230 proc.) należy do drobnych akcjonariuszy.

Tegoroczne BALTEXPO

We wrześniu br. odbyła się 21. edycja BALTEXPO, którą tradycyjnie, rozpoczął dźwięk dzwonu okrętowego. Tegoroczne BALTEXPO miało szczególny charakter, bowiem było pierwszym wydarzeniem gospodarczym w Europie, organizowanym po okresie pandemii, co spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem biznesu, administracji i ekspertów, dla których niejednokrotnie była to pierwsza możliwość osobistych spotkań i rozmów. We wrześniowym BATEXPO uczestniczyło w sumie aż 116 wystawców z 8 krajów, a w programie było ponadto 60 godzin konferencji i debat publicznych.

Partnerem strategicznym BALTEXPO 2021 była Grupa Kapitałowa Remontowa Holding.

LEW

Fot. Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter