Inne

Umowy na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze granicznej podpisano w poniedziałek w Szczecinie. Inwestycja ma m.in. poprawić bezpieczeństwo podczas zimowego lodołamania.

"Inwestycja, którą rozpoczynamy, jest kontynuacją Odrzańskiej Drogi Wodnej, oczywiście przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, ale też otwiera kierunek żeglugowy górnej Odry" - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Umowę na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych Wody Polskie w Szczecinie zawarły z firmą Budimex. Kontrakty dotyczą przebudowy systemu ostróg i budowli regulacyjnych na odcinkach Odry w rejonie Osinowa Dolnego, Gozdowic - Starej Rudnicy, w Kostrzynie nad Odrą i w Górzycy oraz na wysokości Słubic (Lubuskie) - łącznie na odcinku rzeki o długości ok. 24,4 km.

Jak wskazał zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś, modernizacja obejmie już istniejącą zabudowę, "która przez wiele lat niewłaściwego utrzymania została bardzo mocno zdegradowana", co powodowało nie tylko kłopoty z transportem na rzece, ale też "niosło za sobą potencjalne zagrożenie nieskutecznego prowadzenia akcji lodołamania".

"Natura przypomina nam niejako te miejsca, które zostały zaniedbane inwestycyjnie, dlatego że spowalnia nurt tam, gdzie zabudowa jest zniszczona i tam odkłada rumowisko, a jednocześnie w sezonie zimowym odkłada śryż (kryształki lodu w kształcie igieł i blaszek, zbite w gąbczastą masę - PAP) i tam jest początek zatoru lodowego" - powiedział Woś.

Inwestycja realizowana jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Koszt inwestycji to 247 mln zł.

Prace mają się zakończyć w grudniu 2023 r.

Elżbieta Bielecka 

Fot.: gov.pl 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter