Inne

We wtorek, 14 bm. w Szczecinie w trakcie pierwszego dnia Kongresu Morskiego, po raz 11. obradował Konwent Morski.

Konwent powstał w 2017 roku  jako ciało doradcze ówczesnego ministra gospodarki morskiej. Na spotkanie w Szczecinie licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych, w tym Ministerstwa Infrastruktury i parlamentarzyści, a także przedstawiciele uczelni, urzędów, instytucji oraz przedsiębiorstw działających w branży morskiej.

Podczas spotkania Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

„Jesteśmy wdzięczni Państwu za zaangażowanie w działania, za sprawą których polityka morska jest dziś znaczącym elementem agendy rozwojowej Państwa Polskiego. To właśnie suma pojedynczych wysiłków każdego z państwa decyduje o sile polskiej gospodarki morskiej. Wierzę, że społeczności zorganizowanej wokół Konwentu Morskiego nigdy nie zabraknie kreatywności, energii i determinacji, aby wciąż na nowo podejmować działania na rzecz rozwoju potencjału polskiego wybrzeża” – napisał premier.

Swoje przesłanie do Konwentu Morskiego skierował także wicepremier Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha.

„Polska ma wielkie szczęście, że ma tylu wspaniałych, ideowych ludzi morza, którzy nie szczędzą swych sił dla dobra wspólnego, dla umacniania pozycji naszej Ojczyzny nad Bałtykiem. W tym , kontekście nie sposób nie wspomnieć o pomysłodawcy, inicjatorze i dobrym duchu Konwentu Morskiego, Kapitanie Żeglugi Wielkiej Zbigniewie Sulatyckim, naszym drogim nestorze i nie wyrazić naszej ogromnej wdzięczności za wszystko, co dla Rzeczypospolitej morskiej uczynił”.

W trakcie spotkania, wiceminister Marek Gróbarczyk wręczył nominacje nowym wiceprzewodniczącym Konwentu Morskiego. Zostali nimi: prof. Henryk Śniegocki, prezes zarządu Polskiego Rejestru Statków S.A., Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding S.A., Andrzej Wróblewski, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej oraz dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski, dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie.

Marek Gróbarczyk przekazał w darze na ręce kpt. ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego nowy eksponat do będącej pod jego patronatem Sali Prezentacji Historycznych w Głównej Bibliotece Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie, w postaci oryginalnego hełmu nurka głębinowego.

Jak mówił minister, dzisiaj Konwent Morski to już nie tylko ludzie morza, ale także liczna reprezentacja przedstawicieli różnych służb państwowych, które często współpracują na różnych polach z polską administracją morską i szeroko rozumianym sektorem gospodarki morskiej. Dzięki temu Konwent będzie jeszcze lepiej służył popularyzacji spraw morza.

- Tak jak walczyliśmy o różne kwestie, związane z przywróceniem etosu zawodu marynarza, tak teraz Konwent, dzięki obecności w nim przedstawicieli różnych formacji mundurowych, będzie służył przekazywaniu tradycyjnych wartości młodemu pokoleniu, które cierpi dziś na deficyt wzorców do naśladowania, sprzyjających budowaniu postaw na rzecz służby polskiemu państwu – podkreślał Gróbarczyk.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował także o rychłym podpisaniu umowy, zapewniającej finansowanie budowy nowych promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Jak stwierdził, to „dokończenie długiej drogi, rozpoczętej dawno temu, drogi ciężkiej, obrazującej stan polskich stoczni (w Szczecinie - red.) i sytuację, z którą trzeba było się zmierzyć”. Umowa ta jest niezbędnym krokiem, umożliwiającym zawarcie kontraktu przez PŻM na budowę w Polsce promów w formule 3 + 1. Mają być eksploatowane przez powołaną w tym celu spółkę o nazwie Polskie Promy.

O znaczeniu morza dla Polski mówił abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.

„Sprawy morskie, to jest okno na świat - okno, przez które wpływa światło na wszystkie polskie sprawy” – stwierdził duchowny. Zwracając się do Przewodniczącego Konwentu, kpt. ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego, nazwał go „prorokiem polskich spraw morskich”. Proroka wyróżnia to, że patrzy daleko, na 5, 25 lat naprzód, czasem nawet w nowe stulecie. I z tego powodu często nie jest rozumiany przez tych, którzy patrzą w krótkiej perspektywie czasowej. Ponadto, prorok patrzy zawsze w konkretnym świetle, nawiązując do Biblii, jest to Boże światło. W przypadku proroka polskich spraw morskich, patrzy on „polskimi oczami, kierując się polskim sercem. I tego wszyscy powinniśmy się od niego wciąż na nowo uczyć…” – zaapelował Abp Dzięga.

Przewodniczącemu Konwentu Morskiego wręczono wysokie odznaczenia policyjne.

„Niech mi będzie wolno zwrócić się bezpośrednio do Przewodniczącego Konwentu Morskiego, Kapitana Żeglugi Wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego. Do wielu nagród i odznaczeń, które otrzymał Pan Kapitan za swoje oddanie sprawom morza i Rzeczypospolitej, dołącza dziś Medal Stulecia Policji. Wytrwale zabiega Pan o podniesienie rangi polskiej gospodarki morskiej, odbudowę przemysłu morskiego, wzmocnienie naszej floty wojennej. Jest Pan od dziesiątek lat niestrudzenie aktywny na różnych polach, troszcząc się o optymalne wykorzystanie szerokiego dostępu Polski do Morza Bałtyckiego. Ojczyzna jest Panu za to ogromnie wdzięczna” – podkreślił w liście premier Mateusz Morawiecki.

Oprócz Medalu Stulecia, laureat otrzymał także Krzyż Niepodległości z Gwiazdą Pierwszej Klasy, przyznany na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, nadinspektora Andrzeja Łapińskiego oraz przewodniczącego Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Pomorskiego Rafała Jankowskiego za „wybitne zasługi patriotyczne i działalność dla NSZZ Policjantów”.

W końcowej części Spotkania Konwentu Morskiego zebrani wysłuchali ciekawych prezentacji.

Dyrektor PŻM Andrzej Wróblewski przedstawił „Perspektywy działalności i rozwoju Polskiej Żeglugi Morskiej P.P.” Dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski, prof. AMS, Dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie szczegółowo omówił działalność tej uczelni w aspekcie studiów i badań naukowych. Z kolei nowo powołaną Fundację Rozwoju Gospodarczego im. kpt. ż.w. inż. Zbigniewa Sulatyckiego przedstawił jej prezes Robert Gut.

Szersza relacja - w najbliższym wydaniu miesięcznika POLSKA NA MORZU.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Landowski

Adam Ruszkowski - Remontowa Holding S.A. odbiera nominację na wiceprzewodniczącego Konwentu Morskiego.
Andrzej Wróblewski z PŻM został wiceprzewodniczącym Konwentu Morskiego.
Prof. Henryk Śniegocki - wiceprzewodniczący Konwentu Morskiego.
Dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski dołączył do grona wiceprzewodniczących Konwentu Morskiego.
Marek Gróbarczyk wręcza kpt. Zbigniewowi Sulatyckiemu akt przekazania nowego eksponatu do Sali Tradycji Historycznych w Warszawie.
Ks. abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.
Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński z wysokimi odznaczeniami Policji dla kpt. Zbigniewa Sulatyckiego.
Uczestnicy XI Konwentu Morskiego w Szczecinie.

 

Adam Ruszkowski - Remontowa Holding S.A. odbiera nominację na wiceprzewodniczącego Konwentu Morskiego.Andrzej Wróblewski z PŻM został wiceprzewodniczącym Konwentu Morskiego.Prof. Henryk Śniegocki - wiceprzewodniczący Konwentu Morskiego.Dr hab. inż. st. of. Paweł Zalewski dołączył do grona wiceprzewodniczących Konwentu Morskiego.Marek Gróbarczyk wręcza kpt. Zbigniewowi Sulatyckiemu akt przekazania nowego eksponatu do Sali Tradycji Historycznych w Warszawie.Ks. abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński z wysokimi odznaczeniami Policji dla kpt. Zbigniewa Sulatyckiego.Uczestnicy XI Konwentu Morskiego w Szczecinie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter