Inne

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.

"Zgromadzenie Narodowe Republiki Korei stanowczo potępia jednostronną decyzję rządu japońskiego o uwolnieniu skażonej radioaktywnej wody odpadowej z Fukushimy do morza i wzywa do natychmiastowego wycofania tej decyzji" - napisano w rezolucji przygotowanej wspólnie przez partię rządzącą i opozycję.
"Zgromadzenie Narodowe nigdy nie będzie tolerowało żadnego działania japońskiego rządu, które może zaszkodzić zdrowiu naszych obywateli" - dodali parlamentarzyści, wzywając rząd w Seulu do udzielenia "aktywnej odpowiedzi dyplomatycznej".

Rząd w Tokio zatwierdził w kwietniu plan pozbycia się ponad miliona ton skażonej wody z elektrowni w Fukushimie. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, by spełnić krajowe i międzynarodowe normy dotyczące zawartości radioaktywnych izotopów. Uwalnianie wody ma się rozpocząć około roku 2023.

Przeciwko planom japońskiego rządu protestowały, oprócz władz Korei Płd., również władze Chin, a także japońscy rybacy, część mieszkańców prefektury Fukushima oraz japoński oddział organizacji Greenpeace.

Andrzej Borowiak 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter