Inne

Aktor telewizyjny i filmowy Gavin MacLeod, który zyskał sławę główną rolą w telewizyjnym komediowym serialu sytuacyjnym "The Love Boat", zmarł w sobotę w swoim domu w Palm Desert, w Kalifornii. Miał 90 lat. O śmierci artysty poinformowała jego pasierbica Steele Zalin.

Jako powód zgonu podała zaawansowany wiek aktora dodając, że cieszył się dobrym zdrowiem prawie do ostatnich dni. Jednak niektóre źródła nioficjalnie informują, że MacLeod przez kilka ostatnich miesięcy borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Zostawił siedmioro dzieci, dziesięcioro wnuków i wnuczek oraz jedną prawnuczkę

Gavin MacLeod pełnił funkcję "celebryty - rzecznika prasowego" i globalnego ambasadora marki Princess Cruises przez 35 lat, począwszy od 1986 r., co czyni go - jak twierdzi armator wycieczkowców - najdłużej pracującym celebrity spokesperson i ambasadorem marki w historii.

Gavin MacLeod zajmował się nie tylko aktorstwem. Był także aktywistą chrześcijańskim i autorem książek. Pojawiał się w licznych talk shows i programach religijnych.

MacLeod swoją karierę trwającą ponad 60 lat rozpoczął w 1957 r. od ról filmowych. W 1970 dostał pierwszą większą rolę dziennikarza w serialu telewizyjnym "The Mary Tyler Moore Show" nadawanym przez stację CBS.

Przed "The Love Boat" zagrał - w roku 1970 - obok m.in. Clinta Eastwooda, Telly Savalasa i Donalda Sutherhanda w wojennej komedii przygodowej "Kelly's Heroes" (u nas znanej pod tytułem "Złoto dla zuchwałych").

Jednak sławę przyniosła mu dopiero właśnie rola kapitana Merrilla Stubinga w komediowo-romantycznym serialu sytuacyjnym (sitcomie) telewizji ABC "The Love Boat (Statek miłości), emitowanym w latach 1977-86. Gavin MacLeod wcielający się w kapitana Merrilla Stubinga dowodzącego wycieczkowcem Pacific Princess pojawił się we wszystkich 250 odcinkach. W serialu, którego akcja dzieje się na luksusowym wycieczkowcu, występowały takie gwiazdy jak Gene Kelly i Janet Jackson.

Aktor powrócił do roli kapitana także w telewizyjnym filmie "Love Boat: A Valentine Voyage" z 1990 roku oraz jednym z odcinków odświeżonej wersji serialu "Love Boat: The Next Wave".

Za rolę w serialu "Statek miłości" był trzykrotnie nominowany do Złotego Globu.

Serial był zazwyczaj nisko oceniany przez krytyków, ale zyskał olbrzymią popularność wśród telewidzów, dzięki której był nadawany aż przez 11 sezonów.

"Krytycy nienawidzili tego serialu nazywając go bezmyślnym widowiskiem, ale my staliśmy się ambasadorami dobrej woli" - powiedział MacLeod w 2013 r. w wywiadzie dla dziennika "Los Angeles Times". 

Według dzisiejszych, wypaczonych, ultraliberalnych i lewicowych standardów film jest w wielu miejscach "niepoprawny politycznie".

W oficjalnym komunikacie opublikowanym przez operatora wycieczkowców Princess Cruises czytamy m.in.:

Ze smutkiem odczuwanym aż po głębiny oceanów, opłakujemy odejście aktora Gavina MacLeoda, naszego ukochanego globalnego ambasadora, najdroższego przyjaciela i najcenniejszego członka rodziny Princess Cruises od ponad 35 lat.
Od czasu, gdy przez 10 sezonów wcielał się w rolę kapitana Merrilla Stubinga w przebojowym serialu "The Love Boat" (1977-1986) i przez ponad trzy dekady po zakończeniu ostatniego sezonu serialu, Gavin z entuzjazmem dzielił się swoją pasją, opowiadając o radościach i przygodach związanych z odkrywaniem świata podczas rejsów. Zawsze przypominał nam, że - podobnie jak popularny serial telewizyjny - "rejsy dają ludziom coś, o czym mogą marzyć".
Gavin, który w lutym obchodził swoje 90. urodziny, oficjalnie został globalnym ambasadorem Princess Cruises w 1986 roku, występując w wielu kampaniach reklamowych oraz niezliczonych wystąpieniach publicznych i medialnych dla firmy. Jego rola dla Princess trwała aż do jego śmierci.

Dlaczego, w Portalu Morskim, poświęcamy tak wiele miejsca aktorowi? Otóż kapitan Stubing, w którego wcielił się Gavin MacLeod, był centralną, lubianą postacią serialu, który w znacznej mierze przyczynił się do rozpropagowania i ogromnego wzrostu popularności wypoczynku na morzu, a co za tym idzie - do wzrostu rynku cruisingowego, szczególnie w dekadach od lat 70-tych do 90-tych.

Rynek wycieczek morskich najprawdopodobniej nie rozrósł by się aż do obserwowanych w ostatnich latach rozmiarów, a światowa flota wycieczkowców byłaby prawdopodobnie, jeśli nie o kilkadziesiąt, to przynajmniej o kilkanaście procent mniejsza (niż według stanu sprzed pandemii koronawirusa, która była pierwszym w historii wydarzeniem, które tak mocno zachwiało tą branżą), gdyby nie popularność serialu.

Serial "Love Boat" emitowany był w 29 wersjach językowych w przynajmniej 93 krajach, także w Polsce. W maju 2018 roku, sześciu aktorów z głównej obsady serialu "The Love Boat" oraz Princess Cruises otrzymali swoją gwiazdę w "alei gwiazd" Hollywood Walk of Fame.

PBS (PortalMorski.pl); PAP

Fot.: materiały dla mediów producenta serialu "The Love Boat" oraz operatora wycieczkowców Princess Cruises 

Kadr z czołówki serialu
Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''
Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''
Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''
Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''
Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''
Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''
Kadr z czołówki serialuGavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''Gavin MacLeod czyli kapitan Stubing w ''The Love Boat''

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter