Inne

Nowy statek wśród zatrudnianych przez organizacje pozarządowe na Morzu Śródzimnym, których działanie polega głównie na podejmowaniu z wody blisko brzegów krajów północno-afrykańskich nielegalnych migrantów i przewożeniu ich do krajów południwej Europy, został wyczarterowany, na nieujawniony okres, samodzielnie przez organizację NGO "Lekarze bez granic" (MSF).

Statkiem tym jest Geo Barents. Stanowi on chyba nowość wśród statków określanych nieformalnie jako "ratownicze". Dotychczas adaptowano na statki "ratownicze" zatrudniane przez organizacje pozarządowe (NGO) głównie zaopatrzeniowce offshore (PSV), inne serwisowce offshore, byłe statki naukowo-badawcze, holowniki oceaniczne, itp.

Geo Barents to statek sejsmiczny (przeznaczony do poszukiwań podmorskich złóż ropy i gazu) przystosowany do - jak to się określa "ratowania ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu" (nr IMO 9252503; zbudowany w 2007 r. przez stocznie Aker Braila SA z Rumunii (kadłub) i Solstrand AS, z Tomrefjord w Norwegii; GT 4979, nośność 1293 t; długość całkowita 76,95 m, szerokość konstrukcyjna 14,60 m, zanurzenie 7,62 m; moc (dwuśrubowego) napędu głównego MCR 5304 kW (7212 KM), prędkość eksploatacyjne - 13,50 węzłów, maksymalna - 15,00 węzłów).
Właścicielem jednostki jest norweski armator Uksnoy & Co AS.

"Nasz powrót na Morze Śródziemne jest bezpośrednią konsekwencją bezwzględnej europejskiej polityki nieudzielania ludziom pomocy na morzu" - stwierdziła Ellen van der Velden, szefowa operacji "ratownictwa morskiego" MSF.

Jak twierdzi Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2021 roku podczas prób przedostania się do Europy drogą morską zginęło już 557 osób.
W poprzedni weekend na włoską wyspę Lampedusa, zlokalizowaną między Tunezją a Sycylią, przybyło łodziami ponad 2000 osób. Rzym zażądał "redystrybucji" migrantów do innych krajów UE, na razie bez pozytywnego odzewu z ich strony.

"Lekarze bez Granic" (Médecins Sans Frontières - MSF) od 2015 roku dostarczają zespoły ratowników medycznych do pomocy na morzu - dotyczas zespoły te działały na na statkach innych organizacji "pomocowych", m.in. na jednostce Ocean Viking, ataptowanej do zadań "ratowniczych" w Szczecinie, który nie był jedyną jednostką przygotowaną do realizacji takiej działalności na Morzu Śródziemnym w polskich stoczniach.

Długi na 77 metrów Geo Barents, wyposażony w lądowisko dla śmigłowców, pływa pod norweską banderą (w otwartym rejestrze NIS).
Na statku, przed wprowadzeniem do służby u MSF, przeprowadzono konieczne modyfikacje. Zaaranżowano na nim dwa pokłady, na którym mogą przebywać "rozbitkowie" - jeden dla mężczyzn, drugi dla kobiet i dzieci. Na statku jest m.in. ambulatorium (clinic), pokój położnych, medyczna sala obserwacyjna. Statek wyposażono w dwie szybkie łodzie, wodowane podczas akcji ratowniczych.

Statek opuścił w ostatni czwartek (13 maja) norweski port Alesund kierując się na Morze Śródziemne - jak twierdzi m.in. Deutsche Welle.
Jednak na razie deklaruje jako najbliższy port zawinięcia Zeebrugge (Brugię) w Belgii, gdzie może dotrzeć w niedzielę.

PBS

Fot.: MSF

Geo Barents wyczarterowany przez MSF
Geo Barents wyczarterowany przez MSF
+10 Statek ratowniczy
Teraz" turysci"z Afryki bedz podrozowali do Europy w komfortowych warunkach!!
15 maj 2021 : 20:00 Chopek Roztropek | Zgłoś
+11 To jeszcze głupota czy już zdrada?
Jaka pomoc? Jakie ratowanie ludzi na morzu? Jeśli tak uzasadniają to organizatorzy tego procederu, to niech ich ratują i odstawiają na najbliższy brzeg czyli afrykański a nie przewożą tych pseudo rozbitków do Europy! Dość już żerowania na naiwnej dobrotliwości Europejczyków! To się musi skończyć albo w Europie dojdzie do poważnej zawieruchy...
15 maj 2021 : 23:15 Mac | Zgłoś
+5 Lekarze bez granic...
Może sprowadzają lekarzy, bo brakuje w Europie?
16 maj 2021 : 13:53 Boomer | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter