Inne

Notowana na giełdzie w Singapurze firma Eagle Hospitality Trust zamierza wystawić na aukcję 61-letnią dzierżawę słynnego byłego transatlantyku Queen Mary. Jednostka zadebiutowała dla brytyjskiego przedsiębiorstwa żeglugowego Cunardd Line w 1936 roku.

Queen Mary był przez ponad pięć dekad zacumowany w Long Beach w Kaliforni i służył jako pływający hotel i atrakcja turystyczna. Mimo że wciąż unosi się na wodzie, został zaklasyfikowany jako budynek, a nie statek, dlatego zamiast długoterminowego czarteru bezzałogowego oferowana jest dzierżawa nieruchomości – pisze serwis Trade Winds.

Eagle Hospitality Trust, grupa z branży hotelarskiej, jest ostatnim z wielu operatorów, którzy bez większych sukcesów próbowali wykorzystać statek, oficjalnie należący do Long Beach. Firma złożyła w styczniu wniosek o upadłość z powodu problemów finansowych, które pogłębiła pandemia Covid-19.

Teraz Queen Mary oferowany jest w dzierżawie trwającej do 2082 roku i, jak informuje Trade Winds, licytowane będą także okoliczne grunty, dające ogromne możliwości przebudowy. Aukcja ma rozpocząć się 20 maja. 

Queen Mary został zbudowany w 1934 w stoczni John Brown Shb. Co. Ltd. w Clydebank, w Wielkiej Brytanii. Wszedł na linię Southampton-Nowy Jork. W 1936 zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku, osiągając prędkość 31,7 węzłów. Statek charakteryzuje długość całkowita 310,75 m, szerokości 36 m i zanurzenie 12 m.

Podczas trzydziestu jeden lat służby przepłytnął cztery miliony mil morskich i przewiózł ponad dwa miliony pasażerów, wśród nich m.in. takie osobistości, jak: Królowa Matka Elizabeth, Eleanor Roosevelt, król Edward VIII, generał Dwight Eisenhower oraz dwaj brytyjscy premierzy - sir Winston L.S. Churchill i sir Clement Attlee.

Statek wielokrotnie „zagrał” też w filmach, m.in. dwukrotnie w filmach o Titanicu.

AL, na podst. Trade Winds

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter