Inne

Siedem bomb fosforowych - niewybuchów z II wojny światowej - mają usunąć dzisiaj ze szczecińskiego kanału Przekop Mieleński nurkowie minerzy - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców miasta.

Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców zneutralizują bomby na miejscu, pod wodą - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

"Utrudnienia w funkcjonowaniu na lądzie dotyczą pracowników Terminalu Huk, firmy Andreas SA oraz firm prowadzących prace ziemne na Ostrowie Grabowskim" - poinformowało biuro prasowe szczecińskiego magistratu. Podczas akcji nie będą oni mogli przebywać na otwartej przestrzeni w określonych rejonach.

Akcja wydobywania 6 niewybuchów - bomb fosforowych o wadze ok. 14 kg każda, z toru wodnego Świnoujście - Szczecin w rejonie Terminalu HUK i Przekopie Mieleńskim ma się rozpocząć o godz. 7:45.

Na akwenach działania będą zabezpieczać jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie, Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i WOPR Szczecin.

Neutralizacja niewybuchów odbędzie się na Przekopie Mieleńskim bez wydobywania ich na powierzchnię.

Urząd Morski w Szczecinie wyda stosowne komunikaty dotyczące zamknięcia odcinków torów wodnych oraz informacje o strefach bezpieczeństwa, które przedstawiają się następująco:

  • teren w promieniu do 150 m - zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt transportowany w toni wodnej)
  • teren w promieniu 150 m - zakaz przebywania osób na przestrzeni otwartej (obiekt neutralizowany w toni wodnej)
  • wody w promieniu do 150 m - strefa niebezpieczna dla jednostek pływających zabezpieczających neutralizację bomby (Policja, UMS, WOPR)
  • wody w promieniu do 500 m - strefa niebezpieczna dla osób prowadzących prace podwodne
  • wody w promieniu do 1500 m - zakaz kąpieli.

Ładunki wybuchowe - pozostałości po nalotach alianckich na strategiczne obiekty przemysłowe III Rzeszy - nadal znajdowane są w okolicach Szczecina czy Polic (ostatnio podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m). Celem lotnictwa brytyjskiego i amerykańskiego było przede wszystkim zniszczenie portu morskiego, stoczni i śródmieścia. Najwięcej nalotów przeprowadzono w sierpniu 1944 r.

PAP; rel (UMS)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter