Inne

"Gaudeamus igitur" wybrzmiało w Gdyni. Uniwersytet Morski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 10 października na Darze Młodzieży i na nabrzeżu przy statku. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studenci oraz mieszkańcy.

Uczelnia zorganizowała uroczystą inaugurację na świeżym powietrzu. Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć morskich akcentów, dlatego uroczystość odbyła się na żaglowcu Dar Młodzieży oraz przy jego burcie. Oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ze względu na trwającą pandemię ograniczono liczbę uczestników uroczystości. Wszyscy chętni mogli też oglądać transmisję online z wydarzenia.

"Ten rok jest nietypowy ze względu na wiele okoliczności. Mamy stulecie naszej działalności - kształcić zaczęliśmy dokładnie w 1920 roku. Na to nakłada się scenariusz związany z koronawirusem. Naprawdę do ostatniej chwili rozważaliśmy, czy organizować inaugurację w sposób tradycyjny, czy też zdecydować się wyłącznie na uroczystość online. Jednak zwyczaje, ceremoniał morski u nas odgrywają wielka rolę i te argumenty przeważyły, że robimy to w sposób tradycyjny. Przyjęliśmy 1500 studentów, a dzisiaj w inauguracji uczestniczyli reprezentanci wszystkich wydziałów - po 16 osób z każdego" - mówi prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli Konwentu Morskiego, samorządowców czy przedstawicieli Uniwersytetu Morskiego, w tym byłych rektorów uczelni. W uroczystości wzięli też udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta.

"Uniwersytet Morski to ważna z punktu widzenia funkcjonowania miasta uczelnia, kształcąca nie tylko na kierunkach o profilu morskim, ale także w wielu innych, ważnych dziedzinach dla gospodarki naszego miasta i regionu. Mam nadzieję, że ten nadchodzący rok akademicki to będzie rok, w którym z jednej strony uda się sprostać bardzo ambitnym wyzwaniom i realizować bardzo nowoczesne programy kształcenia, a jednocześnie będzie rokiem, który da studentom poczucie bezpieczeństwa, bo zdrowie i bezpieczeństwo dzisiaj stają się wyznacznikiem właściwie wszystkich naszych aktywności" - powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru uczelni i odegrania hymnu państwowego. Następnie przemówienie wygłosił rektor Uniwersytetu Morskiego - prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit.
Kolejnym punktem było ślubowanie oraz immatrykulacja studentów pierwszego roku i doktorantów. Podczas uroczystości odczytano też listy gratulacyjne od przedstawicieli rządu i władz państwowych. Wręczono również nagrody ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dla studentów i pracowników Uniwersytetu Morskiego.

Nauka w formie hybrydowej

W tym roku uczelnia zdecydowała się na prowadzenie zajęć w formie hybrydowej. Tylko taki wariant umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie. Niektórych zajęć nie można bowiem przeprowadzić online.

"Mamy kilka rozwiązań. Plan A to jest wersja mieszana. Większość zajęć online, a te, których nie da się przeprowadzić przy komputerze, będą musiały być zrobione w czasie rzeczywistym w symulatorach czy laboratoriach, które są bogato wyposażone" - wyjaśnia Weintrit.

Uczelnia oferuje studia I i II stopnia na 9 kierunkach i 43 specjalnościach. Na Wydziale Elektrycznym to: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, informatyka oraz technologie kosmiczne i satelitarne.
Z kolei na Wydziale Nawigacyjnym - nawigacja, a także transport.
Wydział Mechaniczny to miejsce dla tych, którzy chcą studiować mechanikę i budowę maszyn.
Natomiast Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa proponuje dwa kierunki: innowacyjną gospodarkę lub towaroznawstwo.

rel (Miasto Gdynia)

Fot.: Miasto Gdynia 

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu MorskiegoInauguracja roku akademickiego Uniwersytetu MorskiegoInauguracja roku akademickiego Uniwersytetu MorskiegoInauguracja roku akademickiego Uniwersytetu MorskiegoInauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter