Inne

Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy. Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego.

W roku 2017 rozstrzygnięty został konkurs na projekt pomnika upamiętniający Tadeusza Wendę, ojca założyciela gdyńskiego portu, który przez 16 lat kierował jego budową i rozwojem. Projekt Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera, prezentuje inżyniera stojącego na cokole i roztaczającego wizję przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku trzyma zwoje map i dokumentacji przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego Nabrzeża, jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu. W konsultacjach podczas powstawania pomnika brała udział wnuczka Tadeusza Wendy - Hanna Wenda Uszyńska oraz Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

– Tadeusz Wenda to wyjątkowa postać dla naszego miasta. Ojciec założyciel portu, wizjoner, patriota i wspaniały człowiek. Postać godna upamiętnienia i przekazywania opowieści o wybitnym inżynierze, jego dokonaniach i życiu jako historii tworzenia i rozwoju Gdyni - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Inwestycja zostanie usytuowana u nasady Mola Rybackiego w Gdyni na pirsie nr 1, przy ul. Arkadiusza Rybickiego. Pomnik Tadeusza Wendy obejmujący postument wraz z posągiem wykonany został jako element odlewu z brązu. Monument ma 2,8 metra i realistyczny charakter, w formie przeskalowanej w proporcjach postaci ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu.

W obrębie pomnika Tadeusza Wendy, wymieniona zostanie nawierzchnia. Na gruncie pojawi się beton dekoracyjny, a wokół zamontowana zostanie płyta granitowa. Wzdłuż pirsu nr 1, zaprojektowany został ciąg pieszy z kostki kamiennej, który zostanie połączony z pasem biegnącym wzdłuż Nabrzeża Kutrowego. Przestrzeń oświetlą energooszczędne lampy, teren zostanie uporządkowany, zyska także dwie ławki parkowe z podłokietnikami. Pomnik ma powstać do stycznia 2021 roku.

– Inwestycja w symbol historii Gdyni napawa mnie dumą i optymizmem na przyszłość. Tak jak nasze miasto rodziło się i rosło w siłę na początku XX wieku, tak teraz kontynuujemy rozwój Gdyni w wielu obszarach. Infrastruktura drogowa, zmiany względem klimatu, inwestycja w zieleń i ekologię, poprawianie jakości życia mieszkańców to priorytety, które nam stale przyświecają - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Tadeusz Apolinary Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku. Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów.

Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania - od wyboru lokalizacji, poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni, było dziełem Tadeusza Wendy. Przez lata zdobył on uznanie i szacunek zarówno jako wybitny inżynier, ale również zaangażowany patriota i życzliwy człowiek. Kiedy odchodził w stan spoczynku w 1937 roku, pozostawił Gdynię jako najnowocześniejszy i drugi pod względem przeładunków port na Bałtyku.

rel (Miasto Gdynia)

 

-1 nie podoba mi się projekt
Jest w stylu socjalistycznym
18 sierpień 2020 : 11:24 re | Zgłoś
0 KI
Ten człowiek powinien znaleźć się w Waszym panteonie najwybitniejszych Ludzi Morza w ostatnim numerze Polska na Morzu. Nie ma ani jego, ani innych wybitnych postaci jak Julian Rummel, czy Adm. Józef Unrug ...
19 sierpień 2020 : 11:08 WL | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter