Inne

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną przed zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+, które ocenią sytuację podażową na rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,42 USD, wyżej o 0,98 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 45,17 USD za baryłkę, wyżej o 0,85 proc.

W środę odbędzie się spotkanie wspólnego ministerialnego komitetu OPEC+ (JMMC), aby ocenić ustalenia dotyczące dostaw ropy.

"Spotkanie JMMC będzie uważnie monitorowane na rynkach pod kątem tego, jak grupa radzi sobie z utrzymującą się nadprodukcją ropy - m.in. w Nigerii i Iraku, chociaż nie oczekuje się, że może to mieć duży wpływ na nastroje na rynkach paliw" - mówi Vandana Hari z Vanda Insights.

"Na razie nie ma za wiele czynników wsparcia dla wzrostu cen ropy poza słabnącym dolarem i polowaniem na okazje" - dodaje.

Od początku sierpnia kraje sojuszu OPEC+ mają dostarczać o 1,3-1,5 mln baryłek ropy dziennie więcej po tym, jak z powodu pandemii kornawirusa na świecie ograniczyły wcześniej podaż ropy o ok. 10 proc. globalnych dostaw tego surowca w następstwie załamania się popytu.

Analitycy wskazują, że światowe dostawy ropy naftowej wzrosły już w lipcu, bo Arabia Saudyjska wycofała się z niektórych cięć produkcji, do czego wcześniej się zobowiązała.

Tymczasem USA zajęły 4 tankowce przewożące irańską benzynę do Wenezueli w bezprecedensowym posunięciu, które może zdestabilizować globalne dostawy ropy, jeśli Iran zdecyduje się na odwet za to działanie Amerykanów. Tankowce transportowały 1,116 mln baryłek paliw.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter