Inne

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitu sinic w piątek po południu zamknięte zostało kąpielisko w Gdyni Redłowie - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel możliwa jest przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych w Pomorskiem.

O wywieszeniu - z powodu pojawienia się sinic - czerwonej flagi na kąpielisku w Gdyni Redłowie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w piątek po południu na swojej stronie internetowej.

Z danych zamieszczonych w tym serwisie wynika, że woda w pozostałych nadmorskich kąpieliskach jest wolna od sinic i bezpiecznie można z niej korzystać.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych plażach może nagle ulec na tyle pogorszeniu, że wprowadzony zostanie w nich zakaz kąpieli. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują na bieżąco pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego - w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

autor: Anna Kisicka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter