Inne

W środę, 17 czerwca br. wrak jachtu żaglowego Betty Mariel, zalegającego na wysokości Orłowa został wydobyty przez właściciela, a co się z tym wiąże, przestał stanowić przeszkodę nawigacyjną w tym rejonie.

Cała akcja możliwa była po tym, jak Wydział Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni w dniu 4 czerwca br. zlokalizował wrak. Miało to miejsce w trakcie prowadzenia poszukiwawczych pomiarów hydrograficznych, z pokładu jednostki Sonar 4.

Jacht zatoną 23 maja br., na szczęście obaj żeglarze, znajdujący się na pokładzie zostali uratowani. W dniu zlokalizowania wraku wydano Ostrzeżenie Nawigacyjne nr 157/2020.

Określenie dokładnych współrzędnych, które umożliwiły wydobycie i odzyskanie jachtu nastąpiło w wyniku przeprowadzonych prac poszukiwawczych, które łącznie trwały ok. 17 godzin pomiarowych (w dniach 25 maja, 3 i 4 czerwca br.). Przeszukany hydrograficzne został akwen o powierzchni niemal 7 km2. Wrak ostatecznie został zlokalizowany około 1306 m na SSE od punktu, którego współrzędne geograficzne podane zostały w pierwszym Ostrzeżeniu Nawigacyjnym, jako przybliżona pozycja miejsca zatonięci jachtu (pozycja podjęcia z wody jednego z rozbitków przez służbę SAR).

Na podstawie pomiarów hydrograficznych wykonanych z wykorzystaniem systemu hydrograficznej echosondy wielowiązkowej – R2Sonic 2024, stwierdzono, że minimalna głębokość nad wrakiem miła wartość 2.04 m (top masztu), głębokość średnia przy dnie – 13.2 m. Kadłub jachtu zachowany był w całości, osiadł na stępce (kilu), z niewielkim przechyłem na lewą burtę, dziób jachtu skierowany był w kierunku Portu Północnego. Wrak jachtu leżał około 2.5 Nm (4 550 m) od wejścia południowego do Portu Gdynia. Zachowany maszt żaglowej jednostki stanowił krytyczne zagrożenie dla żeglugi w tym rejonie.

Poniżej obrazy batymetryczne wraku jachtu Betty Mariel uzyskane na podstawie pomiarów hydro-graficznych zrealizowanych przez Urząd Morski w Gdyni w dniu 04.06.2020 roku oraz obszar poszukiwań zrealizowanych w okresie trzech dni pomiarowych z oznaczonymi pierwotnymi współrzędnymi oraz ostatecznym miejscem zlokalizowania wraku poszukiwanego jachtu żaglowego.

rel (Urząd Morski w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter