Inne

W horyzoncie dwóch lat polska gospodarka powinna wrócić do poziomu z początku 2020 r. - uważa wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz pytana była w czwartek w TVP Info, kiedy - jej zdaniem - Polska wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju, takiego jak w ostatnich latach.

Szacunki są różne. Są oczywiście nasze wewnętrzne, ministerstwa finansów, ale także patrzymy uważnie na to, co dzieje się w państwach, które są dwa, trzy miesiące przed nami, jeśli chodzi o wychodzenie z pandemii - powiedziała.

Jej zdaniem o powrocie na ścieżkę wzrostu, do poziomu, na którym byliśmy na początku tego roku, można mówić w horyzoncie około dwóch lat.

Emilewicz dodała, że o ile spadek PKB w tym roku prawdopodobnie będziemy mieć najniższy z państw członkowskich UE, to w przyszłym roku powinniśmy odrobić straty.

Przypomniała wiosenne prognozy Komisji Europejskiej, która szacuje, że w tym roku spadek polskiego PKB będzie na poziomie 4,3 proc., ale w przyszłym roku nastąpi wzrost o 4,1 proc. "Chcielibyśmy, aby ten scenariusz się rzeczywiście spełnił, aby się sprawdził" - powiedziała wicepremier.

Szefowa resortu rozwoju zaznaczyła, że ten rok - biorąc pod uwagę kryzys, który wszystkich zaskoczył, sparaliżował popyt i podaż, a instrumenty polityki monetarnej niewiele mogą działać - jest dla nas bardzo trudny i wymagający.

Ale liczymy, że te wszystkie działania, które podjęliśmy sprawią, że w horyzoncie dwóch lat powinniśmy wrócić do poziomu, w jakim byliśmy na początku tego roku - powiedziała.

Autor: Marcin Musiał

+7 Bzdura medialna
Z ogromnym smiechem czytam takie prognozy gospodarcze.Z analitycznego punktu widzenia ujujmujac w skrocie 'Paplanina' Prognoza ta jest szacowana od dnia oswiadczenia Ministerstwa!Polska ma cofke i mega zadluzenie rosnace z kazdym dniem.Nie wspomne o glebokiej recesji.
Glebokich refleksji :/
08 maj 2020 : 09:17 PIOTR STAWECKI | Zgłoś
+5 Zwykly bajer
Wladza, ktora zgodnie z prawem i konstytucja nie potrafi przeprowadzic wyborow prezydenckich, wiesci, ze za dwa polska gospodarka stanie na nogi. To, jak ta wladza zabrala sie do ratowania polskich firm, zagrozonych epiedemia koronawirusa, nie pozostawia zludzen, te prognozy to zwykle chciejstwo i propaganda.
08 maj 2020 : 14:32 Jato | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter