Inne

We wtorek, 28 kwietnia, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji XXV rocznicy podniesienia bandery na okręcie rakietowym ORP Grom. Zgodnie z marynarską tradycją, z tej okazji na jednostce, wraz z podniesieniem bandery, podniesiona została wielka gala banderowa.

Podczas uroczystego apelu, w obecności szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów komandora Alberta Figata oraz dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych komandora Grzegorza Muchy, odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy ORP Grom. W uroczystościach uczestniczyła załoga okrętu rakietowego.

ORP Grom to jedna z trzech jednostek rakietowych w Marynarce Wojennej. W 1999 roku był jednym z dwóch pierwszych przedstawicieli Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniach natowskich po wstąpieniu Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręt pięciokrotnie uczestniczył w największym przedsięwzięciu morskim organizowanym na Bałtyku w ramach Programu Partnerstwa dla Pokoju – ćwiczeniu BALTOPS. Wielokrotnie brał także udział w ćwiczeniach lekkich nawodnych sił uderzeniowych oraz w kompleksowych ćwiczeniach morskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

ORP Grom odziedziczył imię po swoich wojennych i powojennych poprzednikach. Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1937 roku i zasłynął udziałem w bitwie o Narwik. Podczas działań wojennych został zatopiony przez lotnictwo niemieckie. Drugi - został wcielony do służby w 1957 roku, wchodząc w skład 7. Dywizjonu Niszczycieli na Oksywiu. W 1973 roku został wycofany ze służby i zatopiony jako część falochronu w Helu. Obecnie służąca w składzie dywizjonu Okrętów Bojowych jednostka kontynuuje tradycje swoich poprzedników.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Fot.: kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO

+3 ORP GROM
Srebrne gody okrętu z taką historią, to ważne wydarzenie opisane w tym artykule ale zabrakło w nim informacji o miejscu narodzin, co dla stoczniowców ze Stoczni Północnej SA obecnie Remontowa Shipbuilding byłoby bardzo miłe. Z dumą patrzymy na nasze dziecko, co prawda na kadłubie z b.NRD ale wyposażony i przekazany do służby przez Naszą Stocznię.
28 kwiecień 2020 : 17:00 Krzysztof Żmuda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter