Inne

Technologia ultrafioletowego światła stosowana do zabijania gatunków inwazyjnych w zbiornikach wód balastowych statków może być wykorzystywana do ochrony marynarzy, pracowników służby zdrowia i ratowników przed zarażeniem się wirusem SARS Cov-2, przenoszonym na powierzchni.

BIO-UV Group, francuski producent systemów oczyszczania wód balastowych BIO-SEA na statkach ogłosił wczoraj, że opracował system dezynfekcji powierzchni, który może neutralizować koronawirusa. Prototypowy skaner oparty na sprawdzonej technologii reaktorów UV-C jest obecnie poddawany niezależnej weryfikacji i ma być gotowy do wprowadzenia na rynek od końca maja br.

Ręczne urządzenie o długości 50 cm emituje promień UV-C, który w ciągu kilku sekund może usunąć wirusa SARS Cov-2 z łóżek szpitalnych, stołów, klawiatur komputerowych, mebli i innych powierzchni.

Ultrafiolet zabija patogeny

Światło ultrafioletowe jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali z przedziału 100 - 400 nm (nanometrów – 1 nm to jedna miliardowa metra, czyli - 10−9 m). Jest to zakres niewidzialny, składający się z 3 przedziałów: UV-A, UV-B i UV-C. Drobnoustroje giną pod wpływem przedziału UV-C, obejmującego zakres promieniowania o długości fali od 100 do 280 nm. Promieniowanie UV-C o zakresie długości fali 254 – 265 nm zmienia i rozrywa łańcuchy DNA mikroorganizmów, zapobiegając dalszemu podziałowi komórek i ich rozmnażaniu.

Równolegle TRIOGEN, spółka-córka grupy BIO-UV, pracuje obecnie nad opracowaniem systemu dezynfekcji mokrych powierzchni przy użyciu ozonu.

"Zmobilizowaliśmy nasz zespół badawczo-rozwojowy do opracowania systemu dezynfekcji powierzchni przeznaczonej w pierwszej kolejności dla całego personelu pielęgniarskiego. Technologia ta ma jednak potencjalne zastosowanie w innych sektorach" – mówi założyciel i dyrektor generalny Grupy BIO-UV, Benoít Gillmann.

BIO-UV Group weryfikuje możliwości, wydajność i niezawodność prototypu w dwóch niezależnych laboratoriach uprawnionych do nadawania znaku CE (skrót od. Conformité Européenne – oznaczenia umieszczanego na wyrobie, który spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska – red.)

"Od 6 kwietnia poczyniliśmy postępy w realizacji prototypu, którego wydajność jest obecnie testowana zgodnie z najsurowszymi międzynarodowymi standardami. Celem testów jest potwierdzenie zdolności systemu do dezynfekcji i wyeliminowania wszystkich rodzajów patogenów przy użyciu technologii UV-C" - tłumaczy Gillmann.

Po zakończeniu tych testów, w ciągu najbliższych kilku tygodni drugie laboratorium będzie pracować nad sprawdzeniem skuteczności systemu w eliminacji COVID-19. Jeżeli skuteczność skanera UV-C zostanie potwierdzona, zostanie on wprowadzony do użytku personelu medycznego i pracowników służby zdrowia z końcem maja br.

Chronić marynarzy przez zakażeniem

"Na późniejszym etapie system zostanie wprowadzony do obrotu w innych sektorach przemysłu, w tym w sektorze morskim, aby pomóc chronić marynarzy przed zakażeniem. Wprowadzenie na rynek nastąpi po uzyskaniu oznakowania CE" - podkreśla Gillmann.

Jak mówi szef BIO-UV Group, celem jest zapewnienie ludziom pracy w bezpiecznych i czystych środowiskach oraz uspokojenie tych, którzy przebywali w izolacji i w najbliższych tygodniach będą wracać do wykonywania swoich obowiązków na zewnątrz.

Grupa BIO-UV od prawie 20 lat projektuje, produkuje i wprowadza na rynek technologie uzdatniania wody przy pomocy promieni UV-C przeznaczone do wielu zastosowań przemysłowych i publicznych. W 2011 roku dodała do swojej oferty systemy oczyszczania wód balastowych na statkach. Asortyment jest projektowany i produkowany we własnym zakładzie w Lunel we Francji.

Spółka od lipca 2018 r. notowana na giełdzie, w 2019 r. kupiła szkocką firmę Triogen, która produkuje systemy oczyszczania wody bazujące na procesach ozonowania i AOP (Advanced Oxidation Processes - zaawansowanego utleniania - red.).

GL, na podst. BIO-UV Group, Seaborn Communications

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter