Inne

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie gości Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, z dniem 11 marca br., wszystkie oddziały muzeum zostały zamknięte do odwołania. Muzeum nie wstrzymuje jednak swojej działalności kulturalnej.

Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku zachęca do wysłuchania wykładów, m.in. U- bootach z dna Bałtyku dla Polskiej Marynarki Wojennej, prezentuje sprzęty będące na wyposażeniu statku-muzeum Dar Pomorza i eksponaty pozyskiwane z wraków podczas badań archeologicznych.

Dzisiaj, 3 kwietnia, Muzeum zapowiedziało pierwszy dzień w ramach cyklu „Tydzień z Sołdkiem”. Nie bez powodu. Dokładnie 72 lata temu, 3 kwietnia 1948 roku, podczas uroczystego położenia stępki pod rudo-węglowiec, jeden z nitów uroczyście wbił ówczesny minister żeglugi Adam Rapacki.

Sołdek, którego konstrukcja została wykonana metodą spawano-nitowaną, posiada około 300 tysięcy nitów, co stanowi około 6 % procent ciężaru całego kadłuba.

Inną ważną częścią tamtego wydarzenia było bezprecedensowe na tamte czasy poświęcenie stępki przez katolickiego duchownego z kościoła św. Jakuba w Gdańsku – ojca Ernesta z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Na pamiątkę tamtego wydarzenia ponownego poświęcenia Sołdka dokonał w 2018 roku brat Zdzisław Duma z tego samego zakonu.

3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii Sołdka. Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery.

6 listopada 1948 roku odbyło się wodowanie, co zawsze formalnie uznaje się za narodziny każdego statku, jednak 3 kwietnia to także symboliczna data początku rozwoju polskiego przemysłu okrętowego, niemal całkowicie zniszczonego przez działania II wojny światowej.

Z tej okazji Narodowe Muzeum Morskie prezentuje kilka niezwykłych eksponatów związanych z Sołdkiem, jak jeden z oryginalnych stalowych nitów użytych do budowy jednostki, archiwalne zdjęcie - Uroczyste poświęcenie stępki 3 kwietnia 1948 roku (I. Siennicki „Sołdek”), zdjęcie Sołdka w trakcie budowy (ze zbiorów działu dokumentacji NMM), model rudowęglowca w skali 1:100, pamiątkowy proporczyk z 1988 roku upamiętniający wbicie 1 nitu.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Youtube

AL, rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku / Facebook)

0 Narodziny
3 kwietnia, rok wcześniej się urodziłem i też związałem się z Muzeum i morzem.
05 kwiecień 2020 : 06:51 Szczyrz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter