Inne

Ostatni rejs transatlantyku Batory, relacja z budowy statku czy prywatne opowieści gdynian – to tylko niektóre historie uwiecznione na filmowych taśmach. Teraz miłośnicy morskich opowieści będą mogli je zobaczyć na dużym ekranie. Wszystko w ramach odbywającej się w poniedziałek, 24 lutego, 8. edycji Mini Przeglądu Filmów Morskich. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie 5 produkcji związanych z naszym miastem i jego historią. Filmy będą wyświetlane w Muzeum Marynarki Wojennej.

Przegląd wystartuje o godz. 18.00. Rozpocznie go pokaz filmu „Gdynia. Moje miasto” autorstwa Jerzego Radosa. To wyjątkowy film dokumentalny złożony z amatorskich nagrań z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Powstał z prywatnych taśm dostarczonych przez gdynian. Opowiada on osobiste historie mieszkańców z ostatnich kilkudziesięciu lat. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Aleksander Gosk. Potem ekranem zawładną już tylko morskie legendy. Przypomniana zostanie etiuda filmowa Jana Łomnickiego pt. „Narodziny statku”. To produkcja z 1961 roku. Jej głównymi bohaterami są stoczniowcy – specjaliści z różnych dziedzin, którzy pracują przy budowie tytułowego statku. Film jest czarno-biały i obrazuje narodziny drobnicowca Phenian powstającego na zamówienie Polskich Linii Oceanicznych. Projekcja filmu o godz. 18.55. Tuż po niej widzowie obejrzą dwie krótkie etiudy uczniowskie, zrealizowane podczas warsztatów filmowych Legendy Morskiej Gdyni. Będą to Orzeł oraz Błyskawica. Po pokazie ponownie zaplanowano krótką dyskusję na temat tych produkcji. Filmowy wieczór zakończy seans „Morskiej Dynastii”. Produkcję z 1969 roku stworzyli Andrzej Czałbowski i Roman Dobrzyński. Projekcja wystartuje o godz. 19.25. Ten film to gratka dla miłośników opowieści o polskich transatlantykach. Został zrealizowany na pokładzie słynnego Batorego. To właściwie filmowa relacja z ostatniego rejsu „lucky ship”, a także powitania w służbie jego następcy Stefana Batorego. Na ekranie przewinie się m.in. załoga statku. Widzowie poznają kapitanów: Jerzego Raczkowskiego i Jerzego Pszennego, oficera rozrywkowego Eryka Kulma czy mechanika Seweryna Ślusarka. Wszystkie pokazy odbędą się w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B). Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na temat przeglądu są dostępne tutaj. 8. edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowano w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.

Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter