Inne

Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię - mówił prezydent w Pucku w poniedziałek podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Podczas wystąpienia prezydent zwrócił uwagę, że "to dzień zupełnie wyjątkowy, takich zaledwie kilka mamy w tym okresie, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Wskazywał, że obok "tamtego" 11 listopada do tych najważniejszych wydarzeń, które "Polskę ukształtowały i budowały naszą historię", należały: Powstanie Wielkopolskie, powstania śląskie, a także powrót Polski nad morze. Jak dodał, do tych wydarzeń należała też wojna polsko-bolszewicka i wielka bitwa warszawska. Prezydent podkreślił, że odzyskanie przez Polskę Górnego Śląska zakończyło proces kształtowania granic Rzeczypospolitej i "Polska mogła się dalej spokojnie rozwijać, choć tylko przez 20 lat".

W ocenie Andrzeja Dudy, powrót Polski nad morze był najważniejszym wydarzeniem - jeśli chodzi o odbudowę polskiego państwa w znaczeniu gospodarczym.

Dlatego, że fundamentem tej nowo kształtującej się Polski była Gdynia, której budowa rozpoczęła się zaraz po tym, kiedy Polska wróciła nad Bałtyk. I potem dzięki temu możliwe było rozwijanie naszego państwa, rozwijanie eksportu. Otworzyły się oceany i morza całego świata dla naszych żeglarzy, dla naszej bandery, dla naszych marynarzy, także dla naszej marynarki wojennej - mówił prezydent.

W uroczystości udział wziął m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

autor: Rafał Białkowski, Robert Pietrzak

Fot.: Sławomir Lewandowski

+3 Pogadać sobie zawsze można.
Kolejna impreza odfajkowana, a im wiecej odfajkowanych imprez, to wygrana w przyszłych prezydenckich wyborach pewniejsza. A po imprezie, czas na pytania. Panie Prezydencie, Zwierzchniku Sił Zbrojnych, kiedy Polska Marynarka Wojenna doczeka się prawdziwej modernizacji ? Czy jedynymi nowymi jednostkami, które zasilą za Pańskiej kadencji polską flotę, będą trzy Kormorany, patrolowiec Ślązak i sześć holowników ? Proszę też pamiętać, że Polska nie jest krajem III Świata i nie próbować kupować dla PMW okrętów wycofywanych w innych marynarkach. Choć obiektywnie trzeba przyznać, że wiele flot tzw. III Świata, jest dużo nowocześniejszych od PMW.
10 luty 2020 : 15:25 Jato | Zgłoś
-3 O ważniejszych zaślubinach zapomniał...
Polska wróciła nad Bałtyk ale tylko malutkim cyckiem w dodatku z polsko-niemiecką kością niezgody jakim był Gdańsk... Polska naprawdę wróciła nad Bałtyk otrzymując wybrzeże od Szczecina po hm... Elbląg. A taki obszar morskości zaślubiła dopiero w Kołobrzegu. Niestety, jak się zdaje, tak wielkim wybrzeżem się całkowicie zadławiła. Może dlatego są to dziś zaślubiny wyklęte.
10 luty 2020 : 19:19 Barnaba | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter