Inne

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podczas uroczystej sesji planowane jest przemówienie marszałka pomorskiego Mieczysława Struka oraz przyjęcie okolicznościowej rezolucji z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

Po sesji sejmiku pomorskiego na dworcu PKP Gdańsk-Główny zostanie odtworzone wydarzenie historyczne sprzed 100 laty.

10 lutego 1920 r. w godzinach rannych generał Józef Haller dotarł do Gdańska pociągiem z Torunia. Na dworcu czekały na niego tłumy Polaków i lokalne władze. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Były one prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem. Jedną obrączkę Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku. Drugi pierścień generał nosił na palcu aż do śmierci 4 czerwca 1960 roku w Londynie.

W rekonstrukcji wydarzenia sprzed 100 laty wezmą udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek pomorski Mieczysław Struk. Wystąpią oni w roli przedwojennej nowej administracji Pomorza. Towarzyszyć im będzie Henryka Flisykowska-Kledzik, córka Alfonsa Flisykowskiego, zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. Jej obecność będzie symbolizować Polonię w przedwojennym Gdańsku.

W Narodowym Muzeum Morskim w Spichlerzach na Ołowiance odbędzie się w niedzielę wernisaż wystawy czasowej „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”. Na ekspozycji znajdą się obrazy m.in. Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Nałęcza, Mariana Mokwy i Michaliny Krzyżanowskiej, pokazujące piękno polskiego wybrzeża. Głównym punktem wystawy będzie monumentalne dzieło Juliana Fałata "Zaślubiny Polski z morzem".

Dla uczczenia 100-lecia zaślubin Polski z morzem w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się także prezentacja albumu "Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920-2020". Wydawnictwo przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wspólnie z Instytutem Kaszubskim.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wieczorem zaplanowano jubileuszowy koncert. Publiczność usłyszy utwór skomponowany specjalnie na 100-lecie zaślubin Polski z morzem przez pianistę Leszka Możdżera. Muzyczne wydarzenie dopełnią uwertura "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego i trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy'ego "La mer". Orkiestrą symfoniczną PFB dyrygować będzie Agnieszka Duczmal, a aktor Mirosław Baka odczyta "Manifest Kaszubów", czyli kazanie wygłoszone 10 lutego 1920 r. podczas zaślubin Polski z morzem przez ks. ppłk Józefa Wryczę.

autor: Robert Pietrzak

Fot. Sławomir Lewandowski (archiwum)

+1 WSTYD
Pan marszałek Mieczysław Stuk może pięknie przemawia, ale niestety nie realizuje polskiej racji stanu w gospodarce morskiej. Przeciwstawianie się przekopowi Mierzei Wiślanej jest działaniem na szkodę licznych gmin i miast województwa pomorskiego, a także utrzymuje infrastrukturalne zacofanie w transporcie morskim. Wstyd. Najwyższy czas na OPAMIĘTANIE!!!
10 luty 2020 : 19:53 mare | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter