Inne

Potencjał, jako daje dostęp do morza, nie jest w pełni wykorzystany – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w przeddzień Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego. Wyraził poparcie dla przekopu Mierzei Wiślanej, budowy systemu gazociągów i morskich farm wiatrowych.

Z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z Morzem prezydenckie BBN wraz z Akademią Marynarki Wojennej organizuje w przyszłym tygodniu w Gdyni Kongres Bezpieczeństwa Morskiego.

To będzie pierwsza tego rodzaju, tak szeroko zakrojona debata w Polsce. W gronie ekspertów oraz przedstawiciel administracji państwowej chcemy omówić wszystkie wymiary funkcjonowania Polski, jako państwa morskiego – powiedział PAP Paweł Soloch. Trzeba jasno powiedzieć. Dziś nie wykorzystujemy w pełni potencjału, jaki daje nam dostęp do Morza Bałtyckiego. Poczynając od korzyści natury gospodarczej, poprzez społeczno-kulturowe, turystyczne, a kończąc na tych związanych z narodową oraz sojuszniczą obronnością – ocenił. Dodał, że "BBN od lat stara się promować świadomość morską wśród obywateli i decydentów". Powoli obserwujemy już tego wymierne efekty. Niestety wciąż pokutują dekady zaniedbań w tym obszarze – powiedział.

Podczas Kongresu będziemy chcieli mówić o polskich doświadczeniach związanych z Morzem Bałtyckim. Ocenimy obecny stan bezpieczeństwa morskiego z perspektywy kraju nadbałtyckiego, ale przede wszystkim będziemy chcieli analizować, jak wykorzystać na rzecz państwa szanse stwarzane przez Morze Bałtyckie – scharakteryzował planowaną imprezę.

Wyraził też "nadzieję, że zwiększenie tej świadomości w dalszej perspektywie przełoży się na uwolnienie niewykorzystanego potencjału rozwojowego, natomiast w bliskiej perspektywie będzie chociażby wymiernym wsparciem szeregu strategicznych projektów związanych z Bałtykiem".

Takich jak przekop Mierzei Wiślanej, budowa Baltic Pipe, rozbudowa infrastruktury nafto-portowej, budowa morskich farm wiatrowych, zwiększenie konkurencyjności polskich portów w międzynarodowej sieci logistycznej czy w końcu modernizacji Marynarki Wojennej RP – powiedział.

Kongres, który odbędzie się 11 lutego w Gdyni, ma dotyczyć oceny 100 lat dostępu Polski do morza, w tym aspektów polityczno-militarnych, gospodarki morskiej i społeczno-kulturowych konsekwencji nadmorskiego położenia Polski. Uczestnicy przeanalizują bieżący stan bezpieczeństwa morskiego państwa i zagadnień zrównoważonego wykorzystania Bałtyku. Zarysują też – jak zapowiedziano w programie "niezbędne kierunki dalszego rozwoju", w tym wzmocnienia pozycji polskich portów morskich, zwiększenia konkurencyjności transportu morskiego oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przedmiotem debaty będzie też stworzenie warunków dla rozwoju gospodarki morskiej opartej na wiedzy i kwalifikacjach, poprawa stanu środowiska morskiego i ochrona brzegu morskiego oraz turystyka morska i przybrzeżna.

Szef BBN zwrócił uwagę, że kongres objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda, a zaproszenia do udziału w komitecie honorowym Kongresu przyjęli m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak.

autor: Jakub Borowski

+2 Rocznicowe pogaduszki.
Ja nie jestem szefem BBN i też uważam, że nie wykorzystujemy w pełni dostępu do morza. To znaczy, że jestem tak samo mądry jak minister Soloch. Tyle, że Paweł Soloch ma władzę i może to zmieniać, a ja tej władzy nie mam. Panie Soloch, co Pan polityk PiS, przez ostanie 4 lata zrobił, by dostęp do morza w pełni wykorzystać ? Co Pan, szef BBN, zrobił dla ratowania PMW ? Co dla ratowania PMW zrobił Pana szef, prezydent Duda ? Bo pogadać to sobie możemy u cioci na imieninach, a Pan nie jest po to, żeby tylko gadać.
07 luty 2020 : 14:21 Jato | Zgłoś
+1 Gaduły.
Do tych wszystkich ślepych wielbicieli PiS. Czy potraficie tylko mnie minusować ? Może oświećcie mnie i nie tylko mnie i napiszcie, co takiego dla morskiej Polski zrobili minister Soloch i jego pryncypał Duda ? Czy potrafią tylko jeżdzić od imprezy do imprezy i czczcić kolejne rocznice ? Bo odnoszę wrażenie, że na gadaniu się zaczyna i na gadaniu się kończy. Czy stan Polskiej Marynarki Wojennej leży jeszcze w sferze zainteresowania szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ? Bo być może minister Soloch jest tak zajęty innymi sprawami, rocznicami, prezentacjami, pężeniem piersi w świcie prezydenta Dudy, że na sprawy bezpieczeństwa państwa zwyczajnie brakuje jemu czasu.
07 luty 2020 : 16:12 Jato | Zgłoś
0 dostęp do morza
planują podjąć dwie ważne uchwały:
1. o zwiekszeniu ilości kąpielisk strzeżonych,
2. o higienie na plazach strzeżonych - zwiekszajaca ilość darmowych toi-toi.
07 luty 2020 : 20:48 marek 111 | Zgłoś
+1 uchwała nr. 3 ? propozycja
3. wydzielić i ogrodzić (płot 5 m) część plaży dla posła J. M. Jackowski by mógł bezpiecznie bez paparazzi'ch biegać bez gatek.
08 luty 2020 : 14:02 maciek2 | Zgłoś
0 i to chyba
koniec pomysłów, jakie ma "warszafka" na korzystanie z dostępu do morza i to od zarania niepodległości (a zwłaszcza od 1989 r)
10 luty 2020 : 08:34 gx | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter