Inne

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez 10 miesięcy, sprzątając wszystkie polskie bałtyckie plaże.

O co chodzi w najnowszej akcji znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego? – W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: „Bałtycką Odyseję”. Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny – wyjaśnia inicjator wydarzenia.

Do wyprawy dołączy i pomoże w sprzątaniu polskich plaż grupa wolontariuszy z całej Polski. Wśród nich będą także pracownicy banku Credit Agricole – pomysłodawcy międzynarodowego projektu Plastic Odyssey, w ramach którego sprzątane są morza i oceany świata.

500-kilomatrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przejdą, skontrolują i posprzątają ok. 50 km plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Marsz wzdłuż plaży jest kontynuacją dotychczasowych akcji na rzecz czystości rzek i Bałtyku, które ekolog realizuje wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, m.in w ramach projektu „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!”. Dominik Dobrowolski przepłynął już kajakiem blisko 10 tys. km szlaków wodnych, objechał też całe Morze Bałtyckie na rowerze, zachęcając do recyklingu.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! – apeluje i zaprasza do wyruszenia wraz z nim na wyprawę. Pierwszy etap zaczyna się już 18 stycznia w Świnoujściu, a zakończy 19 stycznia w Dziwnowie. Wydarzenie ma charakter otwarty i każdy może dołączyć do wyprawy po uprzednim zgłoszeniu. Wolontariusze dostaną rękawice i worki. Przewidziane są też poczęstunki i napoje dla uczestników.

rel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter