Inne

Niezwykłą paradę żaglowców mogli w sobotnie popołudnia podziwiać mieszkańcy i goście Gdyni. Do miasta zawinęły wiekowe jednostki o klasycznej drewnianej lub stalowej konstrukcji. Wszystko w ramach XI już edycji zlotu „Próchno i Rdza”, który po raz kolejny pokazał, że „wodne oldtimery” to jachty z prawdziwą morską duszą.

Do Gdyni przypłynęło w tym roku aż 37 jednostek. Każdy z jachtów to część historii polskiego żeglarstwa wypełnionej morskimi podróżami i przygodami. - Żeglarstwo ma bardzo wiele twarzy. Są wyczynowcy, sportowcy, są ci, którzy pasjonują się tymi najbardziej nowoczesnymi łodziami, a to - pasjonaci tych łodzi najbardziej klasycznych: stalowych i drewnianych. To piękne, że kultywują wspaniałe tradycje, są dumni ze swoich łodzi i pielęgnują przenoszenie swoich pasji do kolejnych pokoleń. Wspaniała impreza, bardzo uśmiechnięci ludzie. Pogoda im nie straszna - komentuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Podczas zlotu miłośnicy żeglarstwa mogli przyjrzeć się jednostkom z bliska oraz zwiedzić ich pokłady. Kulminacyjnym punktem imprezy była uroczysta parada po wodach zatoki. W zlocie udział wzięły jednostki drewniane oraz stalowe. Próchno reprezentowały Andromeda, Antica, Blue Lady, Bryza H, Copernicus, Dunajec, Farurej, Gwarek, Hetman, Jagiellonia, Karawela II, Ladies & Gentalman, Legia, Mokotów, Radogost, Roztocze, Sharki, Smuga cienia, Stomil i Tauri natomiast rdzę Czarny diament, Dione, Empatia Polska, Gedania, Helios Hel, Hoorn, Ina, Inatiz, Isfuglen, Krevetka, Luc-Ander, Malbork, Merkury, Mestwin, Nashachata II, Patagonia, Rzeszowiak, Sailor z Tczewa, Solanus oraz Sójka.

Zlot „Próchno i Rdza” ma na celu przede wszystkim integrację. Żeglarze spotykają się, żeby wymienić doświadczenia, ale chcą też pokazać piękno klasycznych jednostek i promować kulturę pływania nimi. - Myślę, że to wspaniała impreza, żeby wśród wszystkich propagować żeglarstwo, namawiać do uprawiania go, ale także do podziwiania - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Zlot zakończy koncert szantowy zespołu Z Dala od Zgiełku, który odbędzie się o godz. 19.00 w hangarze Yacht Klubu Stal. Będzie też rozdanie pamiątkowych tabliczek oraz konkurs przeciągania liny. W niedzielę, 14 października między godz. 9.00 a 12.00, jachty uczestniczące w zlocie będą wypływać z gdyńskiej mariny i wracać do macierzystych przystani.

Gdynia.pl / Paweł Kukla

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter