Inne

Ponad 30 prelegentów, 600 gości i 4 na nowo zdefiniowane panele tematyczne. Eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, żeby dyskutować o branży morskiej i jej wyzwaniach. A wszystko podczas kolejnej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się już 11 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Forum Gospodarki Morskiej jest uznawane za najważniejsze w Polsce spotkanie specjalistów sektora morskiego. Od wielu lat to właśnie Gdynia jest miejscem, w którym skupia się uwaga znakomitego grona ekspertów związanych z gospodarką morską.

„Gdynia jest dumnym, morskim miastem. Jej początki to budowa portu, któremu miasto zawdzięczało wspaniały sukces i miano morskiej stolicy Polski. Dzisiaj wciąż jesteśmy otwarci na morze. Gdyński port odnosi sukcesy, a miasto, z udziałem najlepszych specjalistów z całego świata, troszczy się o strategiczne rozwiązania sprzyjające jego rozwojowi. Gdyńskie Sea City na nadmorskich terenach nabiera kształtów. Powstają nowe inwestycje biurowe i mieszkaniowe. Na targach MIPIM w Cannes, Gdynia otrzymała zaszczytny tytuł ‘Polish City of the Future’, przyznawany przez fDi Magazine z grupy Financial Times, wygrywając ten prestiżowy ranking już po raz trzeci z rzędu. Regularny sukces potwierdza słuszność strategicznych decyzji gospodarczych i tym samym zobowiązuje do dalszej wytężonej pracy na rzecz rozwoju Gdyni” - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Forum, będące rzeczywistą platformą biznesu o randze najważniejszego tego typu wydarzenia w kraju, po raz kolejny dostosowuje się do wymagań, jakie stawia branża. Technologie morskie, porty i logistyka, prawo i finanse oraz shipping – pod takimi hasłami będą się odbywały tegoroczne dyskusje, prowadzone w Gdyni. Zagadnienia, przypisane poszczególnym panelom, pozwolą na szerszą analizę możliwości oraz wyzwań, które stawiają przed polskimi przedsiębiorstwami sektora morskiego dynamicznie zmieniające się światowe trendy oraz ich tło geopolityczne.

„Z roku na rok widać wyraźnie, że kwestią o znaczeniu podstawowym jest pytanie, w jaki sposób wzmacniać konkurencyjność Europy w zetknięciu ze wzrastającym potencjałem gospodarek azjatyckich, zwłaszcza chińskiej. Perspektywa zawirowań związanych konfliktem handlowym między USA a Chinami oraz z ewentualnym Brexitem - to dzisiaj zagadnienia, o których trzeba rozmawiać” - mówi Sławomir T. Kalicki, Lider Merytoryczny Forum.

W dyskusjach na temat branży morskiej weźmie udział ponad 30 prelegentów i 600 gości. Wśród nich znajdą się m.in. przedstawiciele europejskich portów, a także reprezentanci instytucji akademickich i przedsiębiorstw. Gośćmi forum będą m.in. Christophe Tytgat - sekretarz generalny SEA Europe z siedzibą w Brukseli, który w swoim wystąpieniu skupi się na przyszłości i konkurencyjności przemysłu morskiego w Europie oraz Jerzy Śledziewski - wiceprezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A, który wygłosi wykład „Biznes w poszukiwaniu stabilności – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo w kontekście zmian na globalnych rynkach”.

Podczas tegorocznego wydarzenia podkreślona zostanie współpraca polskiego oraz norweskiego sektora morskiego, o znaczeniu której opowie ambasador Królestwa Norwegii w Polsce - Olav Myklebust. Dyskusje dotyczące możliwości kooperacji pomiędzy polsko-norweskim biznesem kontynuowane będą w gronie obecnych na forum przedstawicieli Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) oraz norweskiego sektora morskiego.

Jednym z tematów sesji plenarnej, prezentowanym przez PGE BALTICA, będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej, w tym budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które mają szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. W trakcie Forum zostanie także zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy dwiema organizacjami działającymi w obszarze gospodarki morskiej - Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Forum Technologii Morskich.

Intencją organizatorów jest również skuteczne zaangażowanie młodego pokolenia i prezentacja możliwości zawodowych w branży morskiej. Służy temu współpraca z akademickimi kołami naukowymi, konkurs filmowy „Morze mnie kręci”, a także dodatkowe seminarium poświęcone „Turystyce od morza”.

Wydarzenie objęte jest patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Forum odbędzie się w piątek, 11 października 2019 roku, w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98.

Udział w Forum jest bezpłatny.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz rejestracja na stronie www.forum.gdynia.pl

Fot.: PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.144 4.2278
EUR 4.4519 4.5419
CHF 4.5663 4.6585
GBP 5.1887 5.2935

Newsletter