Inne

We wtorek, 24 września 2019 r., w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się kolejny wykład w ramach 6. edycji Akademii Gdańska. Spotkanie zatytułowane "Czarna dusza. Zapomniane ofiary gdańskich U-Bootów kajzera" poprowadzi Andrzej Trzeciak z Europejskiego Centrum Solidarności.

Wykład Andrzeja Trzeciaka dotyczyć będzie m.in. przemysłu, który zostaje podporządkowany wojennym interesom. - To nie będzie opowieść o militarnych osiągnięciach Stoczni Cesarskiej, ale o symbolicznych aspektach powstania ośrodka mającego ogromny wpływ na rozwój wojen morskich - tłumaczy naukowiec.

Wykładowca skupi się na ofiarach zbrojeń morskich z czasów I wojny światowej. Uzmysłowi nam, że na morzu zginęły nie tylko setki tysięcy marynarzy - ofiarami U-Bootów padali również cywile. - W Gdańsku, w byłej Stoczni Cesarskiej rodził się militarny przemysł okrętowy niemieckiego państwa, wykorzystany podczas zbliżających się podbojów i zbrojnych konfliktów w Europie - mówi Andrzej Trzeciak, który podczas wykładu udowodni tezę, że nie liczba wyprodukowanych tu okrętów, ale symboliczne znaczenie Stoczni Cesarskiej dla wybuchu I wojny światowej, a w konsekwencji powstania kolejnych totalitaryzmów, jest istotna.

Budzące lęk U-Booty przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej.

Andrzej Trzeciak jest z wykształcenia historykiem i historykiem sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku, kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Współtworzył również wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie pracuje teraz jako kustosz. Pełniący funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej naukowiec, bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej – jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Jest współautorem książki “Tu stocznia”, przygotowuje też do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie, pt. “Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie”.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczy znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

Harmonogram wykładów:
• 29 października, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański.

Gdańsk.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter