Inne

We wtorek, 10 bm. w drugim dniu targów Baltexpo, prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowe Piotr Soyka wręczył nagrodę autorowi najlepszej pracy inżynierskiej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Miła uroczystość miała miejsce na zakończenie spotkania DNV GL Designers Forum „Market and Rules update”. Zwycięzcą konkursu został Szymon Piekarski, odbywający obecnie studia dzienne II stopnia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Jak nam powiedział, to wygrana w konkursie, do którego... się nie zgłosił. Zrobił to za niego jego promotor, prof. dr hab. inż. Czesław Dymarski. A skoro już zgłoszenie stało się faktem, to... nie wypadało przegrać.

- Tematem mojej pracy inżynierskiej jest wciągarka łodziowa o udźwigu 20kN. Urządzenie zostało zaprojektowane zgodnie z przepisami konwencji SOLAS oraz Polskiego Rejestru Statków - wyjaśnia Szymon Piekarski.

Jak tłumaczy, głównym celem pracy było skonstruowanie urządzenia o jak najmniejszych gabarytach, co zostało uzyskane poprzez zastosowanie przekładni obiegowej typu 3k umieszczonej wewnątrz bębna wciągarki oraz umożliwiło duże zredukowanie obrotów i zastosowanie silnika elektrycznego. Praca obejmuje obszerne obliczenia każdego z podzespołów oraz rysunki techniczne.

Zapytany dlaczego wybrał akurat ten Wydział na Politechnice Gdańskiej, odpowiada: - Dla mnie to był wybór dość oczywisty. Od dziecka przejawiałem ogromne zainteresowanie mechaniką. Mając 13 lat potrafiłem nawet samemu wymienić pompę wody w traktorze.

Jak podkreśla Szymon, połączenie tego zamiłowania z kilkuletnim trenowaniem windsurfingu (dwa razy był wicemistrzem Polski juniorów w windsurfingu lodowym oraz trzy razy w tej samej dyscyplinie na Mistrzostwach Świata juniorów) musiało skutkować wyborem tego kierunku studiów.

Prezes Forum Okrętowego (a także grupy Remontowa Holding) Piotr Soyka gratulując laureatowi zwycięskiej pracy i wręczając nagrodę pieniężną wyraził nadzieję, że coraz więcej adeptów okrętownictwa będzie szło w jego ślady. Jak zapewnił, najlepsi absolwenci tego Wydziału zawsze mogą liczyć na pracę w spółkach grupy Remontowa Holding. Z podobnym zapewnieniem, dotyczącym firmy DNV GL Polska, pośpieszył także jej wiceprezes Ignacio Golebski, również obecny na uroczystości.

Jak więc widać, warto studiować na WOiO i warto być najlepszym, bo na takich ciekawa i atrakcyjna praca już czeka.

GL

+1 fajnie
Gratulacje, dobra robota. Tylko nie uciekaj z Polski na północ albo zachód, bo tutaj tacy jak Ty są bardzo potrzebni i mogą w końcu coś zmienić na lepsze.Jeśli oczywiście starczy im chęci i zapału.Powodzenia
13 wrzesień 2019 : 04:31 Krzych | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter