Inne

Huragan Dorian, jeden z potężniejszych w historii regionu, pustoszy od niedzieli wyspy Wielkie Abaco i Wielka Bahama. Wkrótce dotrze do Florydy. Władze stanów Georgia i Karolina Płd. zarządziły ewakuację wybrzeży. Rozpocznie się ona w poniedziałek w południe. Na Bahamach i na Florydzie pracują m.in. inżynierowie okrętowcy i stoczniowcy z Polski.  

Ewakuacja strefy przybrzeżnej w obu stanach jest obowiązkowa. Częściową obowiązkową ewakuację zarządzono też na Florydzie.

Dorian, który został zakwalifikowany jako huragan kategorii 5 w skali Saffira-Simpsona, będzie szaleć nad Bahamami do poniedziałku wieczór, następnie "niebezpiecznie przesunie się w stronę Florydy" - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Gdy Dorian przeszedł już nad częścią Bahamów - NHC nie ukrywało, że sytuacja jest katastrofalna. – To najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja - powiedział dyrektor NHC Ken Graham.

Dorian niesie zagrożenie m.in. dla miasta Freeport oraz jego portu (z terminalem kontenerowym z wysokimi suwnicami) oraz stoczni Grand Bahama Shipyard (z wycieczkowcami i dokami pływającymi o dużej bocznej powierzchni nawiewu). W stoczni tej bywa nierzadko jednocześnie nawet kilkudziesięciu Polaków, delegowanych przez polskie firmy realizujące tam kontrakty (np. na odnowienie wystroju wnętrz, instalację scrubberów, etc.).

Jak poinformował PortalMorski.pl Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej - w zagrożonym rejonie akurat obecnie nie ma żadnego statku największego polskiego armatora, chociaż bywają one częstymi gośćmi portów nad Zatoką Meksykańską i na Florydzie.

Jak dowiedział się PortalMorski.pl - firma z Gdańska, która miewa tam prawdopodobnie najwięcej pracowników z Polski, akurat teraz, gdy nadszedł Dorian, nie miała w stoczni koło Freeport żadnego. Kolejna jej ekipa pojawić się ma na wyspie Wielka Bahama w październiku. Natomiast firma ta miała ostatnio kilkunastu pracowników na Florydzie. Zostali oni ewakuowani z zagrożonego obszaru - przyspieszono w stosunku do planów ich powrót do Polski.

Niewykluczone jednak, że na Wielkiej Bahamie, w związku z pracą w stoczni pod Freeport, znajdują się innu Polacy, delegowani przez inne polskie firmy lub zatrudnieni przez lokane poprzez międzynarodowe agencje pracy.

W poniedziałej w południe, w rejonie Freeport oraz tamtejszego portu i dużej stoczni remontowej (na południu wyspy), obsługującej głównie duże wycieczkowce operujące, z portami bazowymi na Florydzie, na rynku karaibskim, wiatr osiągał prędkość 120 km/h, a w porywach - nawet 180 i przybierał na sile. Ok. godz. 13:00 było to już odpowiednio 125 i 195 km/h. Według tego samego źródła prognoz hydro-meteorologicznych wiatr w porywach może osiągać prędkość 130 km/h, a w porwywach nawet do 225 km/h w nocy lub wczesnym ranem z poniedziałku na wtorek.

Premier Bahamów Hubert Minnis apelował do mieszkańców dwóch najbardziej zagrożonych wysp tego kraju, Wielkiego Abaco i Wielkiej Bahamy, aby ewakuowali się na największą wyspę Andros, gdzie będą mieli większą szansę na schronienie przed żwyiołem.
– Chcę, żebyście pamiętali: domy można wymienić. Życia nie da się wymienić - mówił i podkreślił, że obecnie w niebezpieczeństwie jest życie 73 tys. ludzi i zagrożonych jest 21 tys. domów. Zdaniem premiera najbardziej niszczycielskie mogą być fale, których wysokość może sięgać ponad 6 metrów.

Tym, którzy nie chcieli opuszczać Wielkiej Bahamy radzono udanie się z południowego wybrzeża w wyższe partie - do części północnej wyspy, ze względu na zagrażające wybrzeżu fale.

Z kolei meteorologowie ostrzegali, że w tym czasie na wyspy spadną ulewne deszcze, w wybrzeża uderzać będą ogromne fale, które już teraz osiągają wysokość od 5,5 m do 7 m, a silne wiatry mogą skutkować katastrofalnymi zniszczeniami.

"Śmiercionośny i monstrualny" Dorian to huragan, który "wystawia nas na próbę, z jaka nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia" - ocenił w niedzielę szef rządu Bahamów Hubert Minnis w swym wystąpieniu telewizyjnym. "To jeden z najsmutniejszych i najgorszych dni w moim życiu, gdy muszę zwrócić się do społeczeństwa Bahamów w związku z tym huraganem" - powiedział Minnis.

W poniedziałek odbędzie się przymusowa ewakuacja ośmiu przybrzeżnych hrabstw stanie Karolina Południowa - poinformował gubernator Henry McMaster. Obejmie ona co najmniej 830 tys. osób - twierdzą władze stanowe.

Podobną decyzję podjął gubernator stanu Georgia - Brian Kemp. Władze Florydy wydały ostrzeżenie, w który nawołują do zachowania środków ostrożności i zapowiadają możliwość częściowej ewakuacji mieszkańców.

Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ocenia, że Dorian może być porównany tylko do huraganu, jaki nawiedził ten region w Święto Pracy w 1935 r. Był on najsilniejszy wśród wszystkich kataklizmów, jakie dotknęły USA od czasu, gdy prowadzone są pomiary.

Położona na południowo-wschodnim krańcu USA Floryda co roku znajduje się na pierwszej linii uderzenia huraganów. Półwysep ma charakter nizinny i jego linia brzegowa jest szczególnie zagrożona, płaska jest też wewnętrzna część Florydy. Dlatego głównym zagrożeniem dla jej mieszkańców są powodzie.

W niedzielę cztery hrabstwa Florydy ogłosiły ewakuację. Dotyczy to obszarów, na których ludzie mieszkają w domach mobilnych, na łodziach i na terenie przybrzeżnych wysp oraz terenów najbardziej narażonych na zalanie przez wysokie fale. W pozostałych hrabstwach tego stanu ewakuacja jest dobrowolna.

Na prawdopodobnej trajektorii huraganu Dorian znajduje się posiadłość Trumpa w Mar-a-Lago. Tam również została zarządzona częściowa ewakuacja.

Z powodu zbliżającego się huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy przybył wiceprezydent Mike Pence.

W niedzielę Donald Trump zaapelował do Amerykanów o zachowanie szczególnej ostrożności w obliczu "bardzo, bardzo silnego" kataklizmu.

"Wygląda na to, że może być większy niż te notowane dotychczas" - powiedział podczas posiedzenia Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (Federal Emergency Management Agency; FEMA), która podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA i odpowiada za zarządzanie kryzysowe. 

mars (PAP), PBS (PortalMorski.pl)

mapy pogodowe: Windy.com 

Dorian w rejonie wyspy Północna Bahama
Dorian w rejonie wyspy Północna Bahama
Skala siły huraganów
Dorian w rejonie wyspy Północna BahamaDorian w rejonie wyspy Północna BahamaSkala siły huraganów
0 z satelity
pokazano zdjęcia wyspy na której znajduje się Freeport z wyspy zniknęło sporo powierzchni a tam gdzie był port morski nie wiele zostało z tego zdjęcia pokazanego tutaj [link usunięty]
04 wrzesień 2019 : 18:43 żle to wygląda | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter