Inne

Polski okręt transportowo-minowy ORP Gniezno podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops rozdarł poszycie kadłuba i zaczął nabierać wody – informuje RMF FM.

Do incydentu doszło w trakcie ćwiczeń operacji desantowej. Okręt uderzył w podwodną przeszkodę, uszkodził poszycie kadłuba na śródokręciu i zaczął nabierać wody. Według informacji 8. Flotylii Obrony Wybrzeża, przekazanych przez RMF FM, sytuację udało się opanować i ORP Gniezno kontynuuje swoje zadania.

ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”), został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku (obecna Remontowa Shipbuilding SA, należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding). To jednostka przeznaczona do załadunku (zarówno w porcie, jak i bezpośrednio z plaży) techniki wojskowej i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.

Ćwiczenia Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Bierze w nich udział niemal 50 okrętów z kilkunastu państw: z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Bałtyku Środkowego oraz m.in. na poligonach morskich państw bałtyckich i Szwecji. Zaangażowanych będzie ponad 8600 żołnierzy.

AL, z mediów, rel (8. FOW)

+1 Nabiera czy nie nabiera ?
Wojsko chyba "coś" ukrywa jak zaczął nabierać wody to znaczy że nie jest dobrze, pojawia się pytanie czy zrobiono rekonesans podwodny i ustalono jakich rozmiarów jest uszkodzenie i w związku z tym czy okręt i załoga jest bezpieczna gdyż należy uwzględnić dociążenie przez pojazdy przemieszczające się po ładowni, mam nadzieję że nie próbuje się zamieść problem pod dywan i ukryć zaistniały fakt przed społeczeństwem.
17 czerwiec 2019 : 10:18 JanKowalski | Zgłoś
0 Przeszkoda
Przeszkoda to nie skatalogowany bunkier obrony przeciwdesantowej !!!
18 czerwiec 2019 : 10:13 Stary Kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter