Inne

Od wyjścia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z portów w Świnoujściu i Gdyni rozpoczął się udział marynarzy w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS 19.

Po wyjściu z polskich portów okręty skierowały się do portu w Kilonii (Niemcy), gdzie przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Na spotkaniach tych ustalono szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania.

Okręty na Bałtyku znalazły się ponownie w niedzielę, 9 czerwca. Zasadnicze siły biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia BALTOPS wyszły z portów i rozpoczęły praktyczne manewry na morzu, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji morskiej.

W ćwiczeniu pk. BALTOPS - 19 bierze udział niemal 50 okrętów z kilkunastu państw: z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Bałtyku Środkowego oraz m.in. na poligonach morskich państw bałtyckich i Szwecji. Zaangażowanych będzie ponad 8600 żołnierzy.

8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia skierowała do udziału w ćwiczeniu podległe sobie siły tj.: trałowce ORP Gardno z 12. Dywizjonu Trałowców, ORP Wdzydze z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP Gniezno z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, na którego pokładzie zaokrętowano żołnierzy i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowej Grupy Ratowniczej oraz 43. Batalionu Saperów z 3. Flotylli Okrętów. Okręty będą realizowały zadania zgodnie ze swoim przeznaczeniem, natomiast pływające transportery PTS-M będą gotowe do prowadzenia operacji desantowych z pokładu ORP Gniezno zgodnie z planem ćwiczenia.

Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

-1 Świetna okazja
W sumie podoba mi się taka otwartość NATO i to w pobliżu granic Rosji. Rosjanie polatają w pobliżu, poobserwują i poprowokują... Będą mieli najświeższe informacje na temat taktyki i uzbrojenia. Wszystko to jeden pic na wodę, bo wojna Rosja - NATO, jeśli wybuchnie, na pewno będzie jądrowa.
10 czerwiec 2019 : 15:47 Barnaba | Zgłoś
-1 Taktyka MW
Ciekawe dlaczego wysyłają na takie prestiżowe ćwiczenia naszego supernowoczesnego niszczyciela min tylko jakieś stare trałowce?
Czyżby miał on tyle supertajnych systemów, że nawet naszym sojusznikom nie możemy ich pokazać?
Jak będziemy go tak ukrywać to świat nigdy się nie dowie o jego wspaniałości i nigdy nie stanie się hitem eksportowym - a szkoda.
11 czerwiec 2019 : 20:14 Okrętowiec | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2884 4.375
EUR 4.6718 4.7662
CHF 4.6613 4.7555
GBP 5.2993 5.4063

Newsletter