Inne

Rok 2019 to dla statku-muzeum Dar Pomorza czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu „Białej Fregaty” przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 w Gdyni, na pokładzie statku-muzeum odbędzie się sesja popularnonaukowa, przygotowana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.

W 1929 roku niemiecki żaglowiec Prinzess Eitel Friedrich został zakupiony przez Polski Komitet Floty Narodowej za 7 tys. funtów szterlingów. Transakcja była możliwa dzięki składkom, jakie zostały zebrane wśród społeczeństwa Pomorza, a dla upamiętnienia tego wkładu żaglowiec ochrzczono imieniem pod którym znamy go do dziś.

Dar Pomorza to ikona Gdyni, statek-symbol, ale jak wszystkie symbole ma też swoją „drugą”, mniej popularną historię - zaznacza dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych. – Na przykład to, że nie wszystkie środki finansowe na zakup żaglowca pochodziły z dobrowolnej zbiórki. Znaczną ich część stanowiły też dotacje, pożyczki i podatki. Między innymi o tych, mniej znanych okolicznościach zakupu „Białej Fregaty”, będą mówić prelegenci, którzy wystąpią podczas sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na pokładzie Daru Pomorza.

Sesja rozpocznie się w Gdyni, 6 czerwca 2019 r. o godzinie 10:00 na pokładzie statku-muzeum Dar Pomorza.

Referaty:

"Problematyka statków-muzeów i projekt europejskiej ścieżki tematycznej" - dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
"Zbiórka funduszy i zakup Daru Pomorza" - Marek Twardowski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
"Społeczeństwo Torunia w akcji zbierania funduszy na zakup Daru Pomorza" - kpt. Benedykt Bohdan Grabowski, Toruńskie Towarzystwo Tradycji Morskich.
"Inne zbiórki funduszy na zakup statków i okrętów w Polsce" - Aleksander Gosk, Zastępca Dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter