Inne

Rejs 95-lecia, organizowany w dniach 1-2 czerwca, będzie pierwszym elementem rocznicowych uroczystości w Yacht Klubie Polski Gdynia. Obchody potrwają przez cały 2019 rok.

W 1924 roku z inicjatywy żeglarza Antoniego Aleksandrowicza powstał Yacht Klub Polski. Wśród 25 członków-założycieli znalazł się m.in. dyrektor warszawskiego biura Ligi Morskiej i Rzecznej Julian Rummel, późniejszy dyrektor Żeglugi Polskiej i gen. Mariusz Zaruski, żeglarz i taternik, wybrany pierwszym komandorem. Powołano także Oddział Morski w Gdyni, który w 1931 roku zyskał niezależność.

Rocznicowe obchody w Gdyni rozpoczną się już w weekend 1-2 czerwca. Klub dla swoich członków i sympatyków organizuje Rejs 95-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia.

– Będzie to rejs 8-10 jachtów pływających pod banderą Yacht Klubu Polski – zapowiada Jan Goździkowski z YKP Gdynia. – Najpierw skierujemy się paradą do pierwszej siedziby naszego klubu, który mieścił się przy Basenie Prezydenta, na styku Nabrzeża Kutrowego i Prezydenta. Planujemy, żeby wzięły w niej udział nie tylko jachty morskie, ale też nasze Optimisty. Następnie większe jednostki popłyną do Jastarni, gdzie odbędzie się spotkanie towarzyskie. Do Gdyni wrócimy w niedzielę.

To nie koniec atrakcji. Na przełomie lipca i sierpnia YKP Gdyni przygotowuje także Młodzieżowy Rejs 95-lecia YKP. Odbędzie się on na jachcie Scorpio.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie – 11 listopada – gala żeglarska, połączona z zakończeniem sezonu. Towarzyszyć jej będzie m.in. rozdanie nagród dla najlepszych żeglarzy i wystawa historycznych zdjęć.

Więcej o Rejsie 95-lecia Yacht Klubu Polski Gdynia

W 2014 roku Pomorski Związek Żeglarski, Fundacja Helios i YKP Gdynia na 90-lecie klubu przygotowały wystawę, na której przypomniano postać Józefa Unruga – pierwszego i jedynego przedwojennego komandora YKP Gdynia. Zapraszamy do jej obejrzenia na naszej stronie.

Jędrzej Szerle / Żeglarski.info

Fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter