Inne

Piotr Soyka, prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding, w środę 8 maja w Warszawie został nagrodzony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przedsiębiorcy zasłużeni dla rozwoju polskiej gospodarki otrzymali medale przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego, które w jego imieniu wręczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Dzięki przedsiębiorcom jesteśmy dziś drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie - mówiła podczas uroczystości minister Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że Polska nie miałaby takich sukcesów, gdyby nie przedsiębiorcy, urzędnicy czy działacze społeczni, którzy od ponad 27 lat budowali polską gospodarkę.

- Jesteście bohaterami naszej wolności i naszego sukcesu gospodarczego - mówiła, porównując rangę ich dokonań z tym, co udało się stworzyć po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przywołała także przesłanie Eugeniusza Kwiatkowskiego.

- "Pójdziemy z roku na rok wielkimi krokami naprzód, bo chcemy i musimy prześcignąć inne narody i państwa!". To cytat, który przyświecał Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu w realizacji jego planu modernizacji z grudnia 1938 r. Osoby, które dzisiaj honorujemy, rozwijając odważnie swoje firmy oraz instytucje, którymi kierują, zastosowali myśl Kwiatkowskiego w praktyce. Ich wieloletnie zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego w wymiarze ekonomicznym i społecznym stanowi dzisiaj fundament rozwojowy naszego kraju – mówiła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

- Nie ma drugiego takiego państwa na świecie, które po 123 latach niewoli potrafiło odbudować się z gruzów i scalić trzy zupełnie różne systemy polityczne, gospodarcze, bankowe i komunikacyjne - wskazała. Zaznaczyła, że "wielu nam zazdrości, patrzy na nas z zainteresowaniem i dlatego Polska jest wybierana jako miejsce lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Przypomniała też, że 7 bm. Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na najbliższe dwa lata. W tym roku dynamika PKB ma wynieść 4,2 proc., natomiast w przyszłym ma zwolnić do 3,6 proc. Jeszcze w lutym Komisja przewidywała, że wzrost w Polsce w tym roku zwolni do 3,5 proc., a w 2020 roku - do 3,2 proc. Jesienią zeszłego roku szacowano, że będzie to odpowiednio 3,7 proc. i 3,3 proc.

- Sukces polskiej gospodarki nie miałby miejsca, gdyby nie polscy przedsiębiorcy. To państwo sprawiają, że Polska wygląda tak jak dzisiaj i jest drugą gospodarką w UE pod względem tempa wzrostu gospodarczego - podkreśliła Emilewicz.

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to polska odznaka okolicznościowa ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. i nadawana przez Prezesa Rady Ministrów dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego.

Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera.

W dolnej lewej części jest napis: "100-lecie odzyskania niepodległości". Na stronie odwrotnej, w górnej części znajduje się napis: "To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?" (cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza), a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.

Oprócz Piotra Soyki, prezesa Remontowa Holding, z regionu gdańskiego wśród nagrodzonych znaleźli się także m.in. Marek Piechocki, prezes zarządu spółki odzieżowej LPP oraz Zenon Ziaja, prezes firmy kosmetycznej Ziaja Ltd. Medale przyznano 34 przedstawicielom największych polskich firm, wśród nich m.in. Adamed, Comarch, Fakro, Forte, Drutex, Cedrob, CCC i Maspex.

GL/PAP

Fot.: Sławomir Lewandowski/PORTALMORSKI.PL oraz materiały prasowe MPiT

U dołu: dyplom oraz awers i rewers Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, a także wspólne zdjęcie nagrodzonych i ich reprezentantów na uroczystości w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie 8 bm.

+4 Gratulacje...
... oby nagroda przyznana w Dzień Zwycięstwa oznaczała zwycięstwo także Remontowej na wszystkich frontach kapitalistycznej walki o byt :)
10 maj 2019 : 06:21 Barbarus | Zgłoś
+3 fajnie
Super gratulacje, a może jeszcze Pan Sojka zadziała, aby jego pracownicy nie przetrzymywali protokołów wykonania prac, tym samym nie blokowali wystawiania faktur za dawno wykonane prace, i co gorsza wydłużali sobie tymi działaniami terminy płatności. My tez chcemy normalnie żyć Panie Sojka na medal!
10 maj 2019 : 09:04 Tolek | Zgłoś
-1 Do Tolka
Pisze sie Soyka, nie Sojka. A te postulaty to chyba trzeba kierować do prezesa stoczni Remontowej są, bo nie wierze, żeby pracownicy Pana Soyki w Holdingu przetrzymywali jakieś faktury :-)
10 maj 2019 : 18:03 Wacek | Zgłoś
+2 do Wacka
Kolego, co do Soyki, masz rację, ale co do reszty, to chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem. Po pierwsze nikt nie przetrzymuje faktur, chłopaki wyćwiczeni przez finansistę przetrzymują protokoły i nie ma podstawy do wystawienia faktury. Grupa Remontowa jest w tak słabej kondycji, że przetrzymanie protokołów w całej grupie na np. 20 - 50 mln miesięcznie poprawia cash flow i bankom można pokazać lepsze wyniki rolując koszty na później. Tylko dlaczego podwykonawcy mają finansować nieudane produkcje statków bujających się przy nabrzeżu? A co do prezesów Remontowej, to oni tak szybko odchodzą, że trudno coś do nich kierować, bo ciągle w nagłówku trzeba zmieniać nazwisko na nowe. Pozdrawiam Cię Wacku - Tolek
11 maj 2019 : 06:04 Tolek | Zgłoś
0 Z nami tez graja
My mamy te same problemy, lecą w bambuko.
11 maj 2019 : 15:33 Amber | Zgłoś
+1 nie ma go na zdjeciu ?
A dlaczego nie ma na tym zdjęciu Pana S. ? Czy tak wymłodnial ?
10 maj 2019 : 14:04 Mireczek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter