Inne

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony Sołdek, komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na Darze Pomorza, produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Niebawem Europejska Noc Muzeów 2019!

W Gdańsku nabrzeże wyspy Ołowianki na jedną noc zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję latem 1944 roku. Statek-muzeum Sołdek zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione zostaną w pomieszczenia wojskowego transportowca. Umundurowani żołnierze zaprezentują sceny z ostatnich godzin przed słynnym „D-Day”: gromadzenie sprzętu, zapasów amunicji i paliwa oraz całego niezbędnego ekwipunku. Znane wszystkim jeepy Willys MB będą w gotowości do lądowania na plażach Normandii, ciężarówki Dodge i GMC przywiozą zapasy zza oceanu, a nad bezpieczeństwem wchodzących na statek jankesów czuwać będzie obrona przeciwlotnicza. Dla głodnych, nie tylko wrażeń, znajdzie się gorący posiłek. Podczas Nocy Muzeów gotować będą dla nas rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Hell on Wheels!

W Spichlerzach na Ołowiance na gości będą czekali „komandosi”, prezentujący techniki samoobrony żołnierzy amerykańskich z II wojny światowej. Co pierwsi marynarze z flotylli rzecznych II Rzeczypospolitej robili w wolnym czasie i jak szybko pływa monitor opowiedzą muzealni kuratorzy, którzy oprowadzą zwiedzających po wystawie czasowej „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”. 20-lecie międzywojenne będzie także obecne podczas pokazu filmu o budowie, eleganckich wnętrzach, załodze i pasażerach słynnego przedwojennego transatlantyku M.S.Piłsudski.

Gdyńska Biała Fregata, czyli muzealny żaglowiec Dar Pomorza odsłoni niesamowite zagadki o morskich potworach i legendarnych miejscach, a miłośnicy egzotyki zapoznają się z wyglądem i nazwami muszli i dowiedzą się, jak walczy się z ich przemytem.

W Tczewie w Muzeum Wisły będzie okazja odwiedzić królową polskich rzek, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków będą czekały na gości niezwykłe eksperymenty. Tej nocy chętni wykonają gejzer baniek mydlanych, zobaczą, co zakryje tajemniczy gęsty dym i to, że balony można pompować nie tylko powietrzem. Z konserwatorami zabytków będzie można poeksperymentować przy wykonywaniu sztucznego śniegu i pereł wodnych i dowiedzieć się, jak przygotować kąpiel dla drewnianych zabytków. Niedostępne na co dzień wnętrza zabytkowych modeli i historycznych jachtów także odkryją swoje tajemnice - i to czasem w niecodzienny sposób...

Podczas tczewskiej „Nocy Muzeów” zostanie zaprezentowana również praca specjalnego skanera oraz drukarki 3D.

Zabytkowy, pamiętający czasy średniowiecza, budynek Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie atrakcją dla turystów chcących podziwiać piękne nocne widoki z kościelnej wieży. Goście obejrzą także wystawy poświęcone pracy kaszubskich rybaków i będą mogli pobawić się na stanowiskach interaktywnych.

Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2019, zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (18-19 maja) w ciągu dnia. UWAGA: wyjątkiem jest Dar Pomorza, który będzie otwarty także w ciągu dnia w godzinach 10:00-16:00.

Europejska Noc Muzeów 2019
w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku
18/19 maja 2019
godziny: 19.00-01.00
cena biletu – 1 zł

Film promujący:

1. Spichlerze na Ołowiance

• cena biletu - 1 zł (wejście łączone na 2 obiekty – Spichlerze i statek-muzeum „Sołdek”)

Opis programu:

• Samodzielne zwiedzanie
• Oprowadzanie po wystawie „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”
• Pokazy technik samoobrony żołnierzy amerykańskich z czasów II wojny światowej prezentowane przez zawodników Akademii Sarmatia. Miejsce: Arsenał (parter)
• Prezentacja filmu o przedwojennym transatlantyku M.S. PIŁSUDSKI. Miejsce: sala edukacyjna na wystawie poświęconej II Rzeczypospolitej.

2. Statek-muzeum Sołdek (oraz nabrzeże przy Muzeum)

• cena biletu - 1 zł (wejście łączone na 2 obiekty – Spichlerze i statek-muzeum „Sołdek”)

Opis programu:

• Pokazy rekonstrukcyjne pt. „Kierunek Francja!” („Sołdek” i nabrzeże przy Muzeum)
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Hell on Wheels” - inscenizacja zaokrętowania amerykańskich żołnierzy na transportowiec wojska w przeddzień rozpoczęcia Operacji Overlord.

3. Statek-muzeum Dar Pomorza

• cena biletu – 1 zł

Opis programu:

• Samodzielne zwiedzanie
• Opowieść o przemytnikach muszli - prezentacja egzotycznych okazów muszli
• Wachta - punkt organizacyjny gry miejskiej we współpracy z Wydziałem Kultury w Gdyni – zagadki „Mity i legendy żeglarskie”. Miejsce: górny pokład. 

4. Muzeum Wisły w Tczewie / Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

• cena biletu – 1 zł (wejście łączone na oba obiekty)
• UWAGA: SKRÓCONE GODZINY od 19.00 do 24.00

Opis programu w CKWS:

• Eksperymenty i pokazy mokre i suche
• Miejsce: laboratorium i antresola przed salą konferencyjną
o Eksperymenty z suchym lodem – Wielka bańka mydlana/ Gejzery/ Pompowanie balonu bez powietrza/ Ekspresowe lody. Pokazy z udziałem publiczności co 30 minut (ostatni pokaz o 23:30). Miejsce: antresola.
o W krainie lodu, śniegu i pereł – Sztuczny śnieg/ Perły wodne/W czym kąpią się zabytki?
o Magiczne właściwości wody - Rozszczepianie kolorów/Trzy kolory wody/Gęstość wody – co to?/Wędrująca woda
o Morza i oceany – Eureka! (Badamy siłę wyporu)/Jak wydobywa się wraki?/Prądy morskie
• Przejdź w trzeci wymiar!
o Pokazy drukowania 3D i dokumentacji 3D i tworzenia cyfrowej rekonstrukcji (miejsce: sala konferencyjna)
• Z kamerą na śródokręciu
o Pokazy zdjęć z wnętrza słynnego jachtu OPTY (miejsce: sala wystawowa)
o Pokaz na żywo obrazu z kamery z wnętrza modelu (miejsce: sala konferencyjna)

Opis programu w Muzeum Wisły:

• Zwiedzanie wystawy „Wisła w dziejach Polski” 

5. Muzeum Rybołówstwa w Helu

• cena biletu – 1 zł
• UWAGA: SKRÓCONE GODZINY od 19.00 do 24.00

Opis programu:

• Samodzielne zwiedzanie
• Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”
• Wystawa czasowa fotografii „Trzy Sztuki w Antarktyce”
• Zwiedzanie wieży widokowej

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Poniżej Muzeum Rybołówstwa w Helu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter