Inne

Dar Młodzieży kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Żaglowiec wyszedł z Gdyni 30 marca, w dwa dni po zakończeniu rejsu dookoła świata.

To już dwunasta praktyka morska na fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo:

"Dopiero na parę dni przed Vigo pogoda zrobiła się naprawdę wiosenna, a dzień oczekiwania na wejście spędzony na wewnętrznym kotwicowisku był wyjątkowo słoneczny i ciepły.

Na samym początku spotkała nas miła niespodzianka. Na mostek wchodzi hiszpański pilot i mówi po polsku. Pan kapitan Przemysław Piotr Zabój jest absolwentem WSM 1992. Jako student trzykrotnie pływał na Darze Młodzieży. Po studiach pracował u armatorów zagranicznych. Zamieszkał wraz z żoną w Hiszpanii, gdzie zdał egzaminy kwalifikacyjne i jest jedynym w Hiszpanii pilotem obcokrajowcem. Krótko mówiąc Nasz Człowiek w Vigo – kolejny powód do dumy dla naszej Alma Mater. Spotkanie miało też bardzo sympatyczna część nieoficjalną.

Po zacumowaniu odwiedził nas pan Celso Gonzales Lopez Dyrektor Techniczny fundacji „Fundacion Trasatilo”, która w 2021 organizuje dużą imprezę dla żaglowców na pamiątkę podróży św. Jakuba Apostoła do Santiago de Compostela. Celem jego wizyty było zaproszenie Daru na ten rejs wiodący z Genui do Vigo.

Vigo jest pięknym miastem i ruchliwym portem rozłożonym nad brzegiem dużego fiordu z urody przypominającego bardziej Szkocję lub Irlandię niż Hiszpanię. Dużo zieleni i rekordowa ilość opadów to wizytówka hiszpańskiej Galicji. Vigo ma piękne stare miasto, a nad nim góruje fort na górze Castro, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na fiord.

Godzinę jazdy pociągiem i można znaleźć się w Santiago de Compostela. Niestety wnętrze katedry jest w remoncie, ale urok starego miasta w pełni rekompensuje to utrudnienie.

Od dwóch dni pod żaglami. To wyjątkowa sytuacja, żeby w jedną i drugą stronę przez Biskay mieć wiatr z kierunków wschodnich. w czwartek (18.04.) powinniśmy dotrzeć do Ushant.

Pozdrawiam,

Komendant".

Przypomnijmy, że Dar Młodzieży 28 marca wrócił do Gdyni po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj także: Dar Młodzieży zakończył Rejs Niepodległości! [ZDJĘCIA]

rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter