Inne

W piątek, 5 kwietnia w Porcie Wojennym w Świnoujściu obchodzono 35. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP Gardno. Z tej okazji załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.

Biało-czerwoną banderę na ORP Gardno podniesiono po raz pierwszy 31 marca 1984 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi.

Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8:00 od poniesienia na okręcie wielkiej gali banderowej. Załogę oraz zaproszonych gości na uroczystej zbiórce powitał dowódca okrętu komandor podporucznik Bartłomiej Radwański. Podczas zbiórki odczytano list skierowany do załogi przez matkę chrzestną okrętu Krystynę Fabisz oraz rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była także okazją do przyznania wyróżnień załodze. Dowódca okrętu wyraził swoje uznanie marynarzom za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęcenia i osobistych wyrzeczeń. Przekazał wyrazy szacunku żołnierzom rezerwy oraz wszystkim żołnierzom związanym z okrętem, dziękując im za ich lata służby. Serdeczne życzenia pomyślności oraz szczere podziękowania przekazał do żołnierskich rodzin za to, że przez ten cały czas wspierają ich i dodają im sił w realizacji misji, jaką jest gwarantowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie.

Trałowiec ORP Gardno - TR 631 wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce świnoujskiego dywizjonu został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to jednostka małomagnetyczna, przeznaczona do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych, postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo - szklanego. W skład dywizjonu wchodzi 12 tego typu okrętów.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter