Inne

2 kwietnia 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Jerzy Pszenny. Był jednym z pionierów powojennej żeglugi, jedynym kapitanem dowodzącym dwoma ostatnimi polskimi transatlantykami Batorym i Stefanem Batorym (w sumie przez 7,5 roku). Wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.

Urodził się w Janikowie koło Inowrocławia w 1923 roku. Marzenia o morskiej służbie rozbudziła w nim lektura miesięcznika „Morze” wzmocniona wycieczką do Gdyni w 1937 roku. ​Wojna i okupacja zmusiły do odłożenia na kilka lat marzeń o morzu. Jednak już w 1945 roku Jerzy Pszenny wraca do Gdyni zdaje egzaminy i rozpoczyna naukę w Państwowej Szkoły Morskiej. Przeniesienie Wydziału Nawigacyjnego PSM do Szczecina sprawia, że jako absolwent pierwszego powojennego rocznika, w 1948 roku właśnie tam kończy Szkołę i zdobywa dyplom morski.

Podejmuje pracę we flocie – początkowo na statkach Generał Walter, Generał Bem i Puck. Na tym ostatnim w 1955 roku obejmuje po raz pierwszy stanowisko kapitana. Wysokie oceny pracy Jerzego Pszennego sprawiają, że trafia na flagowy transatlantyk Batory, początkowo jako I oficer, następnie w 1961 roku najmłodszy, zaledwie 38-letni kapitan.

W 1968 roku wytypowany został do składu 6-osobowej delegacji Polskich Linii Oceanicznych, która podczas dwóch rejsów na holenderskim liniowcu Maasdam, miała ocenić zasadność zakupu tej jednostki celem zastąpienia wysłużonego Batorego. Kapitan Pszenny uczestniczył w procesie przekształcania się Maasdama w Stefana Batorego i został po przebudowie jego pierwszym kapitanem.

Równolegle z pływaniem we flocie uzupełniał wykształcenie – w 1966 roku kończy studia magisterskie w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, a w 1972 roku broni doktoratu na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1970-1973 Jerzy Pszenny pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nawigacyjnego ds. praktyk morskich Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Kpt. ż.w. Jerzy Pszenny przez kilka lat był przedstawicielem PLO w Sztokholmie, dowodził także m.in. polskimi promami, pływał na zagranicznych kontraktach. Ostatnim statkiem kapitana Pszennego był wycieczkowiec Sun Ambassador. Zakończył pływanie w 1991 roku. W latach 1989-1993 pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Regularnie gościł w Akademii Morskiej podczas tradycyjnego, grudniowego Święta Szkoły.

rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

+4 Jerzy Pszenny -legenda kapitan
Poznałem śp. kpt.z.w. dr Jerzego Pszennego człowiek wielkiej wiedzy nie tylko morskiej i kultury osobistej, skromny i dowcipny człowiek morza, legenda PMH i dowodcow transatlantyków PLO, znakomity wykladowca WSM w Gdyni, niech odpoczywa na wiecznej wachcie w spokoju....
03 kwiecień 2019 : 15:43 Kazimierz | Zgłoś
0 Pogrzeb
Zawsze szanowalam ciebie tesciu, żyj tam w spokoju, i niech Bóg ma ciebie w opiece... Była synowa i rodzina.. Niech aniołki maja ciebie w opiece
04 kwiecień 2019 : 18:14 Ewa pszenna - dornbr | Zgłoś
0 Spoczywaj w pokoju Kapitanie
Mialam przyjemnosc plywac od poczatku na Stefanie Batorym...pod kpt Jerzym Pszennym
Zawsze mile wspominanym
Bylam stewardessa moj maz rowniez plywal ze mna byl kinooperatorem Zbigniew Margazyn potem II elektrykiem
Pokój Twojej duszy Kapitanie
Kondolencje dla calej rodziny i bliskich.
05 kwiecień 2019 : 19:24 Barbara Margazyn | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter