Inne

Ten rejs pokazywał światu, jaka jest Polska – dumna ze swej historii, świadoma swego potencjału, ambitna i odważna - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników Rejsu Niepodległości na Darze Młodzieży.

Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Rejs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz materiał video z wejścia Daru Młodzieży do portu w Gdyni:

List od premiera Mateusza Morawieckiego podczas powitania żaglowca na Skwerze Kościuszki odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

"Powrót do domu naszych zasłużonych rodaków jest zawsze momentem szczególnym, radosnym (…) Dzisiaj świętujemy powrót naszego legendarnego ambasadora na morzach i oceanach całego świata. Dar Młodzieży zakończył wielki Rejs Niepodległości. Dla upamiętnienia stulecia odrodzenia naszej ojczyzny słynna fregata wyruszyła w 10-miesięczny rejs. Dar Młodzieży w każdym z ponad 20 portów, do których zawijał sławił imię Polski, budził podziw na pięciu kontynentach" - napisał szef rządu.

Przypomniał, że pod "dumną biało-czerwoną banderą służyło niemal tysiąc Polaków – studentów i uczniów szkół morskich, a także wyłonionych z ogólnokrajowego konkursu".

"Mieli oni unikatową możliwość przeżycia niezapomnianej przygody pod żaglami. Wszędzie tam gdzie wpływali na Darze Młodzieży - od Kopenhagi do Kapsztadu, od Dakaru do Osaki i Los Angeles - reprezentowali Polskę wobec tysięcy mieszkańców wielu zakątków świata i poruszonych przedstawicieli Polonii, stawali się najlepszymi ambasadorami naszego kraju" - ocenił Morawiecki.

Podkreślił, że "komendant Daru Młodzieży, cała profesjonalna załoga, wychowankowie i młodzież, a także organizatorzy tego ambitnego przedsięwzięcia zapisali piękną kartę w historii polskiej obecności na morzu".

"Wierzę, że Rejs Niepodległości będzie przez długie lata wspominany jako wspaniały przykład współtworzenia pozytywnego wizerunku naszego kraju i dbałości o jego dobro. Ten rejs pokazywał światu, jaka jest Polska – dumna ze swej historii, świadoma swego potencjału, ambitna i odważna, piękna jak żaglowiec pod biało-czerwoną banderą" - napisał Morawiecki.

autor: Robert Pietrzak

Fot.: Dominik Werner / AeroLab.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter