Inne

Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymują wybitni ludzie morza za wyróżniające się dokonania żeglarskie. W tym roku Nagrodę Główną przyznano za pierwsze w historii światowego żeglarstwa okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami. Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną za program edukacyjny „Kurs na Horn”.

To jedyny w swoim rodzaju laur. Mają na niego szanse nieliczni – żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami czy wychowawcy kształtujący świadomość kolejnych pokoleń miłośników żeglarstwa. Wszystkie te kryteria spełnili tegoroczni zdobywcy nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Warszawie. Wzięli w niej udział członkowie kapituły oraz sami laureaci – kpt. Mariusz Koper oraz kpt. Cezary Bartosiewicz.

- Udział Gdyni w tej nagrodzie od początku nie podlegał dyskusji. Kryteria jej przyznawania to nie tylko niezwykły wyczyn, ale także propagowanie żeglarstwa. A dla polskiego żeglarstwa to był doskonały rok, dzięki czemu kapituła miała w czym wybierać. Wierzę, że nasz werdykt jest najlepszym z możliwych – powiedziała Joanna Zielińska, członek kapituły, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Rejs wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

- Na południe od 60 stopnia to jest już „na samym dole”. Te mrozy, ta zima kiedyś bardzo mnie ciągnęły. Zazdroszczę kpt. Mariuszowi Koperowi, że tam był - mówił kpt. Mariusz Wiktorowicz, przewodniczący kapituły, syn patrona nagrody.

Zdobywca Nagrody Głównej kpt. Mariusz Koper został uhonorowany za zaplanowanie i pokierowanie wyjątkową wyprawą żeglarską, której podstawowym celem było pierwsze w historii światowego żeglarstwa okrążenie Antarktydy w rejsie non-stop i tylko pod żaglami, oraz wykonanie antarktycznej pętli po przybrzeżnych morzach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej. Rejsem ustanowiono rekord, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowe”.

- Pierwsi przechodzą do historii i wyznaczają drogę, to właśni za nimi idą następni. To dla nas wielki zaszczyt móc wręczać nagrodę pierwszym. Takim pierwszym jest właśnie nasz laureat – podkreślał w laudacji Waldemar Heflich, członek kapituły, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”.

- Ten rejs przysporzył mi bardzo dużo satysfakcji. To była najtrudniejsza wyprawa w moim życiu. Pokazaliśmy nią, że my Polacy potrafimy coś wielkiego zaplanować, zrobić i doprowadzić do końca. Kiedyś, na początku mojego pływania pokochałem morze, żeglowanie i zimne klimaty. Kiedy pierwszy raz moja noga stanęła na Spitsbergenie wiedziałem, że w te zimne klimaty będę wracać – mówił kpt. Mariusz Koper.

Nagrodzony zadeklarował także, że wygraną kwotę pieniężną przeznaczy na cele związane z propagowaniem polskich tradycji i osiągnięć żeglarskich.

Czytaj także: Żeglarski sukces załogi jachtu Katharsis II

Edukacyjny „Kurs na Horn”

W tym roku kapituła zdecydowała się przyznać także Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją kpt. Cezary Bartosiewicz. Kapituła uhonorowała go za autorstwo i realizację programu „Kurs na Horn” – szeroko zakrojonej inicjatywy edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (wzięło w niej udział ponad 10 000 osób!), łączącej edukację i wychowanie morskie, zakończonej udziałem laureatki w rejsie wokół przylądka Horn.

- Dziękuję tym, którzy mnie nominowali, ponieważ okazało się, że trafiliśmy z naszym programem dla młodzieży tam, gdzie powinniśmy. Jak mówił kpt. Leszek Wiktorowicz, żeglarstwo to nie jest indywidualna kwestia, to sprawa zespołowa. Dziękuję samorządowcom, którzy nam zaufali, bez nich ten program by się nie odbył. Przez trzy lata zrobiliśmy wspólnie kawał dobrej roboty – dziękował kpt. Cezary Bartosiewicz.

W skład kapituły weszli: Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Wiktorowicza, przewodniczący kapituły, Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Mira Urbaniak i Marek Brągoszewski - Bractwo Kaphornowców oraz Waldemar Heflich - Press Club Polska, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”.

Kim jest patron nagrody?

Kpt. Leszek Wiktorowicz był wybitnym polskim żeglarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiekiem, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagrodę ustanowili spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, a także Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club.

Gdynia.pl / Jan Ziarnicki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter