Inne

Wczoraj, 4 marca, w Porcie Wojennym w Gdyni odbył się praktyczny trening załadunku techniki wojskowej z Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic na pokład ORP Gniezno z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych ze Świnoujścia.

Podczas treningu na ładownię ORP Gniezno wprowadzono pojazdy ze sprzętem Morskiej Jednostki Rakietowej tj. wóz dowodzenia, węzeł łączności oraz zespół ogniowy na platformach kołowych typu Jelcz. Miało to na celu zapoznanie operatorów pojazdów ze specyfiką okrętów transportowo-minowych oraz sposobem sygnalizacji i manewrowania podczas procesu załadunku i wyładunku okrętu. Załoga ORP Gniezno miała okazję poznać charakterystykę pojazdów oraz doskonalić umiejętności w zakresie ładowania oraz zabezpieczania pojazdów na pokładzie okrętu.

Czytaj także: Dowódca 8. FOW mianowany na kontradmirała

Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na pokład okrętu. Stanowią one niezbędny element szkolenia i umożliwiają dowódcom wszystkich szczebli ocenę wyszkolenia swoich podwładnych, a przy tym poszczególne obsady doskonalą umiejętności nabyte w trakcie zajęć teoretycznych. Jest to również doskonała okazja do współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przed realizacją przyszłych zadań.

ORP Gniezno wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu "Lublin") został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest to jednostka przeznaczona do transportu drogą morską wojsk i techniki wojskowej, załadunku i wyładunku (zarówno w porcie jak i bezpośrednio z plaży) sprzętu i żołnierzy wraz z osobistym wyposażeniem. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych oraz wykonywać przejścia w zagrodach minowych przy pomocy wystrzeliwanych ładunków wydłużonych.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)

Fot.: mł. chor. mar. Karol Sztonder

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter