Inne

Choć pływał zaledwie cztery lata, na zawsze wpisał się do historii Polski morskiej. Transatlantyk MS Piłsudski to bohater interaktywnej wystawy, którą zwiedzić może każdy zupełnie za darmo.

W listopadzie 2018 roku, na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wystartowała interaktywna platforma internetowa poświęcona transatlantykowi MS Piłsudski. Jej twórcą jest Fundacja Koncept Kultura.

– Spacerując po zorganizowanej w Warszawie wystawie o Titanicu zdaliśmy sobie sprawę, że przecież też mieliśmy transatlantyki – mówi Anna Osiadacz, prezes Fundacji. – I zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego tego tematu nie przybliżyć Polakom? Dobrą okazją było stulecie odzyskania niepodległości. Opowiadając o MS Piłsudskim można też rozwinąć wątek rozwoju kultury polskiej, bo jego wystrój stworzyli słynni artyści, i mówić o patronie jednostki, Józefie Piłsudskim.

MS Piłsudski jest obok bliźniaczego MS Batory najsłynniejszym polskim transatlantykiem. Zwodowany został w 1934 roku, a 15 września 1935 roku wypłynął w dziewiczy rejs z Gdyni do Nowego Jorku. W transatlantyckich rejsach pływał aż do jesieni 1939 roku, kiedy został przemianowany na transportowiec wojenny. 26 listopada tego samego roku podczas pierwszego rejsu wojennego Piłsudski zatonął, prawdopodobnie po wpłynięciu na miny. Na skutek hipotermii i zawału serca zmarł wówczas kapitan jednostki Mamert Stankiewicz, czyli słynny „Znaczy Kapitan” z żaglowca Lwów, z książek Karola Olgierda Borchadta.

Dzięki interaktywnej platformie internetowej można teraz nie tylko dokładnie poznać historię MS Piłsudski i obejrzeć unikatowe archiwalne zdjęcia, ale też zobaczyć trójwymiarowy model jednostki. Współpraca z płetwonurkami pozwoliła na zamieszczenie na stronie materiałów z wyprawy na wrak statku. Projekt Fundacji Koncept Kultura wykracza jednak znacznie poza internet.

– W oparciu o platformę i widowisko w Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości – J.S.) prowadzimy zajęcia szkolne oraz ogólnodostępne pokazy – tłumaczy Anna Osiada. – Wprowadzamy na nich w ideę projektu, opowiadamy o statku, prezentujemy zdjęcia. Podczas pokazów VR uczestnicy zanurzają się w historii statku, mogą rozejrzeć się po pokładzie, obejrzeć salon wielki, a także zejść na wrak i zobaczyć jak „Piłsudski” wygląda teraz.

W ramach współpracy Fundacji z Rejsem Niepodległości Daru Młodzieży, pokaz mogli zobaczyć m.in. mieszkańcy Londynu i Osaki. W kraju natomiast m.in. wrocławianie. Wkrótce znacznie więcej osób będzie mogło założyć na głowę gogle VR i odbyć podróż na MS Piłsudski.

– Szykujemy się do bardzo dużego tournee, które rozpoczniemy 15 czerwca w Warszawie – zapowiada Anna Osiada. – Będzie to trasa wakacyjna, co tydzień będziemy w innym kurorcie – m.in. w Darłowie, Koszalinie, Kołobrzegu, Zakopanym i Augustowie – aż do 15 września. Od drugiej połowy września będzie to trasa po nieco mniejszych miastach na wschodzie Polski.

Pokazy będą trwały do końca 2019 roku. Później organizatorzy planują m.in. stworzenie gry typu escape room na bazie cyfrowo odtworzonych wnętrz MS Piłsudski. Internauci będą musieli odszukiwać przedmioty, odpowiadać na pytania i rozwiązywać zagadki.

Strona MS Piłsudski

Żeglarski.info / Jędrzej Szerle

Fot.: mat. pras. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter