Inne

W niedzielę 10 lutego br., z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP świętowano w Pucku 99. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.

Zaślubiny Polski z Morzem, które miały miejsce w Pucku 10 lutego 1920 r. to najbardziej znany i symboliczny akt powrotu Państwa Polskiego nad Bałtyk. Pamiątką tego wydarzenia był słup zaślubinowy, na którym umieszczono wizerunek orła oraz wyryto datę wydarzenia. Replika zniszczonego w 1939 r. obelisku znajduje się dziś w porcie rybackim, obok popiersia gen. Hallera, które wykonał w 2002 r. rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. To w puckim porcie rybackim co roku odbywają się główne uroczystości upamiętniające kolejne rocznice zaślubin.

Główna część uroczystości w niedzielę bm. odbyła się w porcie rybackim, gdzie pod pomnikiem gen. Józefa Hallera złożono wiązanki kwiatów. Tradycyjnie wręczone zostały także pierścienie Hallera, najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej. W tym roku wśród wyróżnionych był m.in. dr Jerzy Litwin, wieloletni dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska przypominając morskie tradycje miasta, wspomniała także o podpisanej kilka dni temu z marszałkiem województwa pomorskiego umowie na dofinansowanie rozbudowy i przebudowy puckiego portu. Dzięki tej inwestycji zwiększy się pojemność mariny w Pucku, a powstała infrastruktura towarzysząca poprawi dostęp do usług portowych. Jak powiedziała burmistrz Pruchniewska, inwestycja warta 20 mln zł sprawi, że Puck ponownie zbliży się do morza. 

Organizatorem puckich uroczystości jest Urząd Miasta Puck, Liga Morska i Rzeczna, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Puck, 3 Flotylla Okrętów, Komenda Portu Wojennego w Gdyni oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. 

LEW

Fot. Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter