Inne

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę z wykonawcą elektronicznego systemu, który pozwoli rejestrować jachty i inne jednostki do długości 24 metrów. Poza cyfryzacją rejestracji system ma poprawić nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi.

Wyłonionym w przetargu generalnym wykonawcą teleinformatycznego systemu Reja24 jest firma Sygnity S.A. z Warszawy - wynika z informacji szczecińskiego urzędu morskiego. Wartość przedsięwzięcia to około 1,3 mln zł.

System ma usprawnić rejestrację oraz aktualizację danych jednostek pływających. Dzięki niemu obowiązki rejestrowe będzie można realizować drogą komunikacji elektronicznej. Poza cyfryzacją procesów rejestracji nowy system ma także poprawić nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi i procedurami ratowania życia w razie zagrożenia, umożliwiając stały dostęp do danych służbom ratunkowym i administracji publicznej.

Nowy system ma działać od 1 stycznia 2020 r. - powiedziała w środę PAP rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewa Wieczorek.

W kwietniu 2018 r. uchwalił ustawę o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Zgodnie z ustawą budowę i wdrożenie systemu na potrzeby rejestru jachtów powierzono dyrektorowi Urzędu Morskiego w Szczecinie. W maju ub.r. urząd morski zawarł z Centrum Projektów Polska Cyfrowa porozumienie ws. dofinansowania tego projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Ustawa o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających ma znacznie uprościć przepisy, odbiurokratyzować procedury i zharmonizować wymogi dla jednostek morskich i śródlądowych.

Obecnie rejestry jednostek są prowadzone przez kilka podmiotów, w tym Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, a także starostów, izby morskie i urzędy morskie, a same przepisy są skomplikowane - podali autorzy przepisów. Według nich regulacje dot. obowiązku rejestracji, procedur, wymaganych dokumentów i opłat są w każdym przypadku różne.

autor: Kacper Reszczyński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter