Inne

Kolejnym portem Daru Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości była kolumbijska Cartagena. Partnerem wizyty żaglowca była Escuela Naval de Cadetes "Almirante Padilla" (Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Padilli). Dokumentuje to m.in. strona internetowa kolumbijskiej uczelni tak relacjonująca to wydarzenie.

Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Padilli w Cartagenie z radością witała polski statek Akademii Morskiej w Gdyni Dar Młodzieży.

Uroczystość powitania miała miejsce w doku Edurbe, z udziałem Ambasadora RP w Kolumbii, zastępcy dyrektora Akademii Marynarki Wojennej oraz przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej RP. Orkiestra Akademii wykonała hymn Polski oraz typowymi kolumbijskimi rytmami powitała przybywającą jednostkę.

Jest to pierwsza wizyta polskiego statku w Cartagenie, wyjątkowa także ze względu na charakter rejsu, odbywanego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Gospodarz wizyty - Akademia Marynarki Wojennej im. Admirała Padilli przyjmowała w swoich obiektach komendanta statku i 90 młodych uczestników rejsu. Kontradmirał Francisco Cubides Granados powitał polską delegację i zaznajomił gości z historią i współczesnością kolumbijskiej marynarki.

W ciągu dnia prowadzone były zajęcia integracyjne z kolumbijskimi kadetami, zaprezentowano możliwości Centrum Badań, Rozwoju i Innowacji Morskiej Działalności (CIDIAM), w tym symulatory używane do szkolenia załóg Marynarki Wojennej oraz cywilnych kadr morskich.

Gospodarze i goście spotkali się także na polu sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy. Aktywność tego rodzaju daje studentom Akademii Morskiej im. Admirała Padilli możliwość poznania innej kultury i wzmacniania więzi przyjaźni z uczniami innego kraju.

José Prudencio Padilla López (1784 - 1828) – bohater walk o niepodległość tzw. Gran Colombia (dzisiejsze Kolumbia, Wenezuela, Ekwador i Panama). Najbardziej znany jest ze zwycięstwa w bitwie nad jeziorem Maracaibo 24 lipca 1823 roku, w którym pokonano flotę hiszpańską. Twórca pierwszej marynarki wojennej i admirał Wielkiej Kolumbii.

rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter